Krásná a divoká tvář Jadranu

Bóra je významný a zároveň obávaný větrný jev, jehož doménou je východní pobřeží Jadranu. Působivá svou náhlou sílou, ale hodně nebezpečná. Tento studený vítr vane ve směrech od severu až k východu. Je považován za nejsilnější větrný úkaz v oblasti, dosahuje extrémní rychlosti. Vrcholí především v zimních měsících, ale občas se objeví i v létě. Bóra, pojmenovaná po Boreasovi, bohu severního větru z řecké mytologie, má hluboký dopad na okolní prostředí.

Působivý větrný jev s hlubokými kořeny

Vítr se rodí na svazích Dinárských hor, konkrétně pohoří Velebit a Biokovo, která tvoří panorama východního pobřeží Jadranu. Hory představují bariéru, za kterou se hromadí studený vzduch, omezený nedostatkem hlubokých údolí pro jeho únik k moři. Vysoký tlak a proudění chladného vzduchu z vnitrozemí se kumulují, až se nakonec přemístí přes horské hřebeny, kde se spouštějí k moři v podobě extrémních větrných nárazů.

Zdroj: Youtube

Tento větrný fenomén je často spojen s vysokým tlakem vzduchu a průzračnou oblohou. Bóra může dorazit náhle, doslova z jasného nebe. Zvedá koberce mořské pěny, avšak bez vysokých vln. Silný vítr zároveň čistí vzduch, což vede k působivé viditelnosti vzdálených horských vrcholů Velebitu.

Frekvence a intenzita

Bóra se často objevuje v zimě, na podzim a na jaře, kdy je nejsilnější. Zimní bóra může trvat až týden a je doprovázena výrazným poklesem teploty mořské vody. Na druhou stranu letní bóra je méně intenzivní, obvykle trvá jen tři dny a přináší adrenalinovou příležitost pro sportovní plachtění. Je důležité si ale uvědomit, že klimatické podmínky se v posledních letech mění, což může znamenat výkyvy ve frekvenci a intenzitě bóry.

Víc než jen větrný jev

Obávaná bóra však nemá jen negativní dopad na lodní či silniční dopravu, přináší i řadu pozitiv. Kromě toho, že pročišťuje ovzduší a zvyšuje viditelnost, mají také kapky mořské vody, které zanáší na ostrovy, dezinfekční účinek. Kromě toho vytváří charakteristickou vrstvu soli v trávě, na které se pasou ovce. Tato sůl dodává jehněčímu masu z ostrova Pag jeho specifickou chuť. Bóra také napomáhá při sušení pršutu, což je jeden z kulinárních pokladů Dalmácie a Istrie.

Bóra je tedy více než jen zrádná vichřice. Je to jev, který ovlivňuje život a kulturu v této oblasti a který formuje jedinečné gastronomické speciality, jako jsou slavné sýry, jehněčí a pršut. Jakmile ale udeří, je lepší dodržovat bezpečnostní pravidla a mít se na pozoru.

Zdroje: www.boatsafe.cz, www.yachting.com, croatia.hr