Mimo kluziště byl Modrý stejně výjimečný. Jako student strojírenství se stal vynalézavým konstruktérem a měl velmi hbitou mysl. Jeho sportovní angažmá přesahovalo rámec hokeje, hrál také českou házenou, která ho na amatérské úrovni naplňovala více. Neomezoval se však jen na sport; Modrý byl také úspěšným administrátorem v cihelně, což dokazovalo jeho všestranné nadání.

Zdroj: Youtube

Hvězda zářící v československém hokeji

Modrý měl zásadní podíl na úspěších národního týmu po druhé světové válce. Vedle významných hráčů, jako byli Zábrodský a Konopásek, vnesl do týmu klid a strategickou zdatnost. I díky němu se podařilo získat dva tituly mistra světa a v roce 1948 získat stříbrnou olympijskou medaili. Modrý nebyl jen hráčem, ale i rádcem a hokejovou autoritou, respektovanou pro své schopnosti a moudrost.

Zmařený sen o NHL

Modrého zdatnost na ledě nezůstala bez povšimnutí na mezinárodní scéně. Ještě před válkou o něj projevily zájem kanadské týmy, což svědčí o úrovni jeho dovedností. Navzdory úspěchu a popularitě se Modrého život tragicky změnil s nástupem komunistického režimu. Brankářovy plány vstoupit do NHL zhatila nová politická situace a jeho život se brzy změnil v noční můru.

Od národního hrdiny k politickému vězni

Poválečné politické prostředí v Československu bylo plné napětí a podezírání. Modrý se stejně jako mnoho jeho spoluhráčů ocitl v síti politických intrik a falešných obvinění. Byl označen za zrádce a protistátního spiklence, podroben vykonstruovanému procesu a odsouzen k patnácti letům vězení, přičemž značnou část trestu si odpykal v tvrdých podmínkách. Nevyhnul se ani práci v uranových dolech.

Poslední léta

Po propuštění z vězení už Modrého život nikdy nebyl stejný. Byl na tom zdravotně čím dál hůř, stal se stínem energického sportovce, kterým kdysi býval. Svět hokeje se stal jen vzdálenou vzpomínkou. Zemřel v roce 1963, těsně před svými 47. narozeninami, jako zlomený muž, který měl daleko k hokejovému hrdinovi, jímž kdysi býval.

Vzpomínka na odkaz

Příběh Bohumila Modrého je drsnou připomínkou toho, jak mohou politické síly brutálně převrátit životy. Cesta od slavného brankáře k politickému vězni podtrhuje bouřlivou historickou epochu. Jeho odkaz však přetrvává v análech českého hokeje jako příběh talentu, triumfu a nakonec i tragédie.

Zdroje: minutovezpravy.cz, cs.wikipedia.org, idnes.cz