Historie bohnického hřbitova bláznů

Bohnický hřbitov bláznů je jedním z nejzajímavějších a nejzáhadnějších míst v Praze. Nachází se na severozápadním okraji města, v městské části Praha 8. Byl založen v roce 1906 jako pohřebiště pro pacienty psychiatrické nemocnice. V té době bylo stigmatizováno duševní onemocnění a pacienti byli často považováni za vyvržence společnosti. Hřbitov se postupně rozrůstal, aby pojal stále větší počet hrobů, a stal se místem posledního odpočinku mnoha lidí, kteří trpěli duševními chorobami.

Ústav pro choromyslné v Bohnicích, který se nachází nedaleko hřbitova, byl založen počátkem 20. století a sloužil jako léčebna pro duševně nemocné. Pacienti, kteří zde byli léčeni, měli často velmi obtížné životní podmínky a jejich nemoci byly mnohdy považovány za tabu. Ústav byl dlouhá léta uzavřenou institucí, do které byl veřejnosti vstup zakázán.

Na Bohnickém hřbitově na ploše 4,5 ha se nachází více než čtyři tisíce hrobů. Nejsou zde pohřbeni pouze pacienti z psychiatrické nemocnice, ale také tzv. "lidé beze jména" – lidé, kteří byli vrazi nebo sebevrazi a jejichž identitu se nikdy nepodařilo zjistit.

Zdroj: Youtube

Tajemství a pověsti

Existují spekulace, že na bohnickém hřbitově byly pohřbeny ostatky mladé prostitutky Otýlie Vranské, která byla brutálně zavražděna a jejíž rozčtvrcené tělo poslal vrah ve dvou kufrech vlakem. Také tu prý leží tělo Gavrila Principa, atentátníka zavražděného arcivévody Františka Ferdinanda d'Este, který zapříčinil první světovou válku. Tyto teorie však nebyly potvrzeny žádnými důkazy a zůstávají pouze spekulacemi.

Bohnický hřbitov byl v provozu až do roku 1968, kdy bylo rozhodnuto o ukončení pohřbívání na tomto místě. Od té doby zůstává hřbitov opuštěný a zarostlý, což dodává tomuto místu zvláštní atmosféru tajemství a odloučení.

Architektura a atmosféra

Navzdory své temné pověsti je bohnický hřbitov bláznů oblíbeným místem pro návštěvníky, kteří se zajímají o historii a tajemno. Hřbitov je obklopen vysokou zdí a má charakteristickou atmosféru. Staré a zvětralé náhrobky s nápisy s jmény pacientů z minulosti představují zajímavý pohled na historii duševního zdraví. Architektura hřbitova je typická pro dobu jeho vzniku, s četnými ozdobnými prvky a gotickými vlivy. Při procházce mezi hroby a starými stromy je cítit tajemství a nostalgii.

Ať už se jedná o tajemství identit pohřbených, či neověřené teorie o zdejších ostatcích významných osobností, bohnický hřbitov bláznů si zaslouží své místo ve světě tajemství a historie.

Zdroje: www.kudyznudy.cz, cs.wikipedia.org, cesky.radio.cz, medium.seznam.cz