Zákony slouží jako základ pro řízení společnosti. Vytvářejí strukturu, v jejímž rámci společnost funguje, podporují harmonii a brání chaosu. Zatímco mnohé zákony mají univerzální opodstatnění, některé jsou tak zvláštní, že nutí člověka přemýšlet o jejich původu. Vydejme se na cestu, procestujme zeměkouli a ponořme se do sbírky těch nejbizarnějších zákonů z různých národů.

Zdroj: Youtube

Samoa: Vězení za zapomenuté narozeniny

V polynéském ráji Samoa musejí manželé pamatovat na víc než jen na výročí. Přehlédnutí manželčiných narozenin není jen manželským nedopatřením, ale i trestným činem. Zatímco mnozí mohou používat kalendáře nebo upomínky, aby se vyhnuli chladnému rameni od své drahé polovičky, na Samoi je k tomu ještě další pobídka – vyhnout se vězení!

Arizona: Posvátné kaktusy

Rozsáhlá krajina Arizony není jen o pouštích a Velkém kaňonu. Je také domovem ikonického kaktusu Saguaro. Ale pozor! Rostliny nejsou jen součástí krajiny. Jejich vytrhávání není pouhým zahradnickým úkonem. Je to zločin, za který může být pachatel zavřen na čtvrt století. Takže až budete v Arizoně, obdivujte Saguaro z dálky!

Švýcarsko: Tiché noci a tišší toalety

Švýcarsko, často spojované s precizností, má předpisy, které odrážejí jeho puntičkářskou povahu. V bytovém prostředí existuje nepsaný kodex noční toaletní etikety. Splachování po 22. hodině a před 7. hodinou ranní není jen odsouzeníhodné, je to záležitost celostátního zájmu! Pokud tedy příroda zavolá po večerce, švýcarské zvyklosti doporučují počkat se spláchnutím až do svítání.

Španělsko: Žádné hrady z písku

Španělsko se svými malebnými plážemi je magnetem pro milovníky slunce. Ale pokud jste na pláži Levante v Benidormu, vytvořit architektonický zázrak pomocí písku vás může stát víc než jen námahu. Hrady z písku, kdysi charakteristické pro tamní pláž, jsou dnes tabu. Pokuty nejsou jen symbolické! Hrátky s pískem se zde rozhodně nevyplatí.

Madagaskar: Regulace života těhotných žen

Madagaskar, ostrovní stát známý svou biologickou rozmanitostí, se může pochlubit také některými svéráznými zákony. Pro nastávající matky není výběr módy a rozhodnutí o stravě jen osobní záležitostí, ale je také regulován. Nošení klobouků a konzumace úhořů jsou pro těhotné ženy zakázány. Důvod opatření je možná nejasný, ale zákon se nikdo neodváží porušovat.

Polsko: Příběh medvěda s holým zadkem

Polsko s bohatou historií a kulturou má nečekaný postoj k oblíbené fiktivní postavě. Pokud se nacházíte v blízkosti škol nebo dětských hřišť, chlubit se Medvídkem Pú na oblečení nebo zboží nemusí být nejlepší nápad. Medvídek, který je často k vidění jen v červeném tričku, je kuriózně kontroverzní kvůli absenci kalhot.

Velká Británie: Nebezpečí parlamentu

Spojené království je také známé mnoha svéráznými zákony. Pokud budete mít to štěstí a budete mít možnost prohlédnout si britský parlament, vyhněte se za každou cenu nošení brnění. Důležité je také se připravit na to, že tam nesmíte umřít. Proč? Protože kdyby vás náhodou potkala předčasná smrt v jeho posvátných sálech, bude pro vás uspořádán státní pohřeb se vší pompou a ceremoniálem vyhrazeným pro členy královské rodiny.

Trinidad, Tobago a Svatá Lucie: Maskování v Karibiku

Cestovatelé mířící do Karibiku, zejména na Trinidad a Tobago nebo Svatou Lucii, mají zakázáno nosit maskáčové oblečení. Nošením takových vzorů hrozí záměna s příslušníky orgánů činných v trestním řízení, což může vést k právním komplikacím.

Itálie: Muži v sukních a pozor na účtenky

Itálie, země proslulá svou módou a kávovou kulturou, představuje pro neinformované cestovatele dva neobvyklé zákony. Zaprvé, mužům v sukních hrozí zatčení, což je unikátní sartoriální omezení. Za druhé, po zaplacení účtu v kavárně si vždy zajistěte účtenku, neboť ji od vás může vyžadovat finanční policie při namátkové kontrole.

Gruzie: Ochrana posvátných kuřat

V Gruzii zase platí zákon, který vás možná přivede do rozpaků. Slepice mají zakázáno přecházet přes silnici. Nařízení bylo zavedeno proto, aby se zemědělci o posvátné ptáky, kteří mají v zemi kulturní význam, dobře starali. Až tedy budete prozkoumávat malebnou krajinu Gruzie, nebuďte překvapeni, pokud se stanete svědky hejna slepic, které trpělivě vyčkávají na jedné straně silnice.

Jakkoli se tyto zákony mohou zdát zábavné, slouží jako připomínka rozličných vír, hodnot a historie, které utvářejí národy. Při cestách po světě je vždy prospěšné seznámit se s místními zvyky a předpisy. Znalost je koneckonců prvním krokem k bezproblémovému a obohacujícímu cestování.

Zdroje: farandwide.com, blog.intostudy.com, vysokeskoly.cz