Většina dopravních zákonů na světě je srozumitelná a dodržovaná. Nicméně existují země, které zavedly skutečně bizarní a jedinečné dopravní předpisy, při jejichž čtení si možná klepete na čelo. Některé vznikly z nutnosti, jiné z pověrčivosti a některé zůstávají prostě jen šílené. Nabízíme vám poutavou cestu po světě, během níž se seznámíte s nejbizarnějšími dopravními zákony a důsledky při jejich nedodržování.

Ruská posedlost čistými auty

Mít špinavé auto může mít v Rusku nečekané následky. Na rozdíl od mnoha jiných míst, kde je čistota auta otázkou osobních preferencí, ruské zákony vyžadují, aby byla auta vždy čistá. Ještě zvláštnější je, že definice "čistého" nebo "špinavého" je ponechána na uvážení policistů ve službě. Při projížďce moskevskými ulicemi se tedy připravte na to, že budete posuzováni podle čistoty vašeho vozidla!

Zákaz střílení zvířat z auta – kromě velryb

Lov z jedoucího vozidla je na většině míst obecně nezákonný. Ve státech Tennessee a Kalifornie však existuje neobvyklý zvrat tohoto pravidla. Zatímco z jedoucího auta nesmíte střílet na žádné zvíře, pro velryby platí pozoruhodná výjimka. Ano, čtete správně; v těchto státech můžete legálně střílet velryby z auta. Je to pravidlo, které nás jistě nechá přemýšlet o jeho důvodech.

Neobvyklá bezpečnostní kontrola v Dánsku

Dánsko posouvá bezpečnost dětí na zcela novou úroveň díky bizarnímu zákonu, který vyžaduje, aby řidiči před odjezdem zkontrolovali prostor pod autem, zda se tam neskrývají nebo nespí děti.

Kalifornský módní požadavek na řidiče

V Kalifornii nemůžete jen tak naskočit do auta v domácím oděvu, abyste něco rychle přinesli. Kalifornský zákon nařizuje, že před usednutím za volant musíte být vhodně oblečeni, jinak vám hrozí pokuta. Zapomeňte tedy na rychlé pochůzky v pohodlném domácím oblečení!

Zóny bez stříkající vody v Japonsku a Velké Británii

Řízení v dešti může být náročné a nechtěné postříkání chodců je něco, co zažilo mnoho řidičů. V Japonsku a ve Spojeném království však platí přísné tresty za namočení chodců postřikem vašeho auta. Abyste se vyhnuli vysokým pokutám, je lepší při dešti nepospíchat a jezdit opatrně.

Filipínská loterie o registrační značky

Na filipínských ostrovech rozhoduje o tom, který den budete moci řídit, poznávací značka vašeho vozu. Pokud vaše poznávací značka končí číslicemi 1 nebo 2, nesmíte v pondělí řídit. Je to poněkud neobvyklý způsob regulace plynulosti dopravy, ale je to systém, který přijali, aby zvládli dopravní zácpy.

Řídit se zavázanýma očima je tabu

Jistě jste slyšeli přísloví: "Znám cestu tak dobře, že bych tam mohl jet i se zavázanýma očima." Ale ne v Alabamě! Tento stát má zákon, který zakazuje řízení se zavázanýma očima. Otázka, která se nabízí, je, co mohlo vést k takto „důležitému“ zákazu?

Bizarní dopravní zákony z celého světa ukazují rozmanitost pravidel a předpisů, jejichž cílem je zajistit bezpečnost silničního provozu. Ačkoli se některé z nich mohou zdát zvláštní nebo dokonce komické, slouží jako připomínka toho, že dopravní předpisy se mohou na různých místech značně lišit a že je nutné je při cestování do zahraničí znát.

Nejde však jen o zvláštní pravidla, kterými některé země vynikají, ale také o inovativní a někdy netradiční tresty, které vymýšlejí, aby zabránily porušování dopravních předpisů.

Morbidní odstrašující prostředky v Thajsku

V Thajsku, kde nehody způsobené alkoholem tvoří významnou část dopravních nehod, zaujaly úřady k omezování řízení pod vlivem alkoholu chmurný přístup. Odsouzení řidiči pod vlivem alkoholu jsou odsouzeni k práci v márnicích, kde musejí čistit a převážet těla. Tento strašlivý trest má pachatele přimět k tomu, aby si uvědomili důsledky svých činů, a doufají, že si nově začnou vážit bezpečnosti silničního provozu.

Veřejně prospěšné služby v Emirátech

Spojené arabské emiráty výrazně snížily počet obětí dopravních nehod zavedením přísnějších trestů a kampaní zaměřených na bezpečnost silničního provozu. Jedním z unikátních aspektů jejich přístupu je trestání pachatelů přestupků za překročení rychlosti několikaměsíčním úklidem ulic Abú Zabí. Tyto praktické veřejně prospěšné práce slouží nejen jako odstrašující prostředek, ale přispívají také k udržování čistoty ve městě.

Čínská veřejná ostuda pro chodce na červenou

V čínském Šen-čenu přistoupily úřady k potírání chůze na červenou pomocí špičkových technologií. Díky umělé inteligenci, rozpoznávání videí a rozsáhlých vládních databází se na veřejných LED obrazovkách zobrazují snímky chodců spolu s jejich jmény a identifikačními údaji. Toto veřejné zostuzení je součástí čínského systému hodnocení "sociálního kreditu", v němž může chování jednotlivců ovlivnit jejich přístup k různým službám a příležitostem.

Švýcarské pokuty za rychlost vázané na plat

Ve Švýcarsku nejsou pokuty za překročení rychlosti univerzální. Země zavedla systém pokut, který zohledňuje výši platu pachatele. Čím více vyděláváte, tím vyšší je pokuta. Jedinečný přístup zajišťuje, že pokuty mají smysluplný dopad na všechny úrovně příjmů. V jednom extrémním případě dostal řidič, který byl přistižen, jak ve voze Mercedes SLS AMG překračuje povolenou rychlost o 170 km/h, závratnou pokutu přesahující 1 milion USD. Jeho výmluva na špatně fungující tachometr úřady nerozhodila.

Dopravní zákony se mohou v různých částech světa výrazně lišit. Některé z nich se nám mohou zdát absurdní, ale pro každou zemi mají svůj vlastní důvod a kontext. Ať už cestujete kamkoliv na světě, vždy je důležité seznámit se s místními předpisy, abyste se vyhnuli nepříjemnostem na silnicích a mohli bezpečně pokračovat ve své cestě.

Zdroje: carwow.co.uk, murphys-law.com.au, visual.ly