Svědectví o síle lidské vůle

V coloradském národním lese San Isabel leží kolosální památník vytrvalosti, vynalézavosti, odmítání společenských norem a možná i posedlosti jednoho člověka. Na rozdíl od typických dřevěných srubů je základ Bishopova hradu vytvořený z kamene a železa a vzpíná se do výšky, aby se mohl dotýkat nebe.

Zdroj: Youtube

Cesta začíná

Cesta začala v roce 1969, kdy mladý Jim Bishop, povzbuzený svou vizí, položil první kámen toho, co se mělo stát nádherným hradem. Vydal se na cestu poznamenanou fyzickými i byrokratickými problémy, ale jeho neochvějné odhodlání ho hnalo kupředu. Navzdory bojům s úřady a finančním omezením stavba rostla a každý kámen byl důkazem Bishopova odhodlání uskutečnit svůj sen. Bishopův hrad s vysokými věžemi, velkým tanečním sálem a mechanickým drakem chrlícím oheň se stal velkolepou ódou na vytrvalost a tvrdou práci.

Geneze Bishopovského hradu

Zpočátku byl projekt zahájen skromně. Mladý patnáctiletý Bishop, který opustil školu, přesvědčil v roce 1959 své rodiče, aby koupili pozemek o rozloze 2,5 hektaru. Společně se svým otcem Willardem se pustili do stavby srubu. V průběhu let se skromná chata proměňovala a vyvolávala ohlasy přihlížejících, kteří si všímali její vznikající fasády připomínající hrad. Zatímco otec představu stavby hradu odmítal, Jim ji přijal a pustil se do celoživotního úsilí postavit hrad cihlu po cihle vlastníma rukama.

Výzvy a triumfy

V průběhu let se objevily četné překážky. Bishopovo využití kamenů z nedalekého lesa přitahovalo hněv washingtonských byrokratů a uznání hradu jako turistické atrakce se setkalo s odmítnutím ze strany Coloradské obchodní komory. Ani konfrontace v roce 2002, která vedla k právním důsledkům, neodradila Bishopa od jeho snahy. Přes všechna protivenství se hrad dále rozvíjel, přitahoval návštěvníky z celého světa a upevňoval svůj status protivládního a antiautoritativního symbolu.

Bishopova vytrvalost

Bishopova vytrvalost přesáhla fyzickou sféru zdí hradu. Dokonce i v době osobních zkoušek, včetně ztráty milované manželky Phoebe a vlastního boje se vzácnou formou rakoviny kůže, zůstal jeho závazek vůči hradu nezlomný. Navzdory přibývajícímu věku a zdravotním problémům Bishopova vášeň pro pokračující výstavbu a údržbu hradu přetrvává a jeho neochvějné odhodlání se odráží ve vysokých hradních zdech.

Nedokončené mistrovské dílo

V očích svého tvůrce zůstává Bishopův hrad nedokončeným mistrovským dílem. Ambiciózní plány na další vylepšení, včetně příkopu, padacího mostu a balkonu, podtrhují Bishopovu neutuchající vizi. Hrad, který odráží nezdolného ducha Jima Bishopa, je trvalým symbolem vzdoru, odolnosti a nadčasového půvabu života nespoutaného společenskými omezeními.

Bishopův hrad Jima Bishopa se svými vysokými věžemi a drsnými kamennými zdmi je hmatatelným projevem snu uskutečněného navzdory všem překážkám. Je příkladem silného kouzla nezávislosti a nezdolného lidského ducha tváří v tvář nepřízni osudu. Pro ty, kdo touží uniknout z hluku moderního světa, nabízí hrad nejen fyzický odpočinek, ale slouží také jako vzrušující připomínka síly vytrvalosti, odhodlání a neochvějné víry ve vlastní vizi.

Zdroje: bishopcastle.org, en.wikipedia.org, atlasobscura.com