Tajemná perla Jaderského moře

Biševo, které se nachází přibližně 5 km jihozápadně od většího ostrova Vis, má rozlohu pouhých 6 km2. Na ostrově žije necelých dvacet obyvatel. Tento výrazně nízký počet obyvatel zvyšuje půvab ostrova a osloví každého, kdo vyhledává samotu a chce být daleko od hluku a ruchu každodenního života.

Bisevo, které bylo před druhou světovou válkou domovem více než 200 obyvatel, má bohatou minulost, která byla vždy spojena s rybolovem, vinařstvím a zemědělstvím, ale také s pěstováním oliv a fíků. Toto bohaté kulturní dědictví zůstává živé dodnes a ostrov je známý svými lahodnými mořskými plody a místní odrůdou vína "Plavac mali", která slibuje, že vaše gurmánské výlety budou stejně nezapomenutelné jako úchvatná krajina ostrova.

Oáza klidu a přírodní krásy

Biševo se chlubí nádhernou přírodou. Na ostrově, kterému dominuje vápenec, se nachází úrodná půda, která po generace podporuje vinařství. Zatímco požár v roce 2003 zpustošil jižní část ostrova, kontrastní krajina Biševa, kterou tvoří severní borové lesy a členité pobřeží, podtrhuje odolnost přírody a vrozený půvab této perly Jadranu.

Ostrov vyniká úchvatnými pobřežními jeskyněmi. Nejznámější z nich jsou Modrá jeskyně a jeskyně Medvidina, které rozhodně stojí za vidění. Jeskyně Medvidina, která se nachází na jižním pobřeží Biševa, se táhne do hloubky 160 metrů a až do 60. let 20. století byla domovem tuleňů středomořských, kterým se v chorvatštině říká "medvjedica".

Modrá jeskyně a pláže Porto

Největším klenotem tohoto ostrova je však bezpochyby Modrá jeskyně, kterou najdete na východním pobřeží ostrova. Sluneční světlo proniká podvodním otvorem, osvětluje bílé skály na dně jeskyně a vrhá na její stěny zářivě modrý odstín. Tato nebeská podívaná upevnila status Modré jeskyně jako chráněné památky a přitahuje nespočet návštěvníků, kteří se o jejím kouzlu mohou přesvědčit na vlastní oči.

Zdroj: Youtube

Ostrov s nedotčenou přírodou

Kromě proslulých jeskyní se Biševo může pochlubit mnoha dalšími skrytými poklady. Ostrov zdobí nedotčené pláže jako Porto, Salbunora a Mezuporta, což z něj činí ideální místo pro milovníky pláží, kteří hledají útěchu v přírodě. Pokud se vydáte do vnitrozemí, navštívíte vesnici Polje, kde se nacházejí kulturní památky, jako je kostel svatého Silvestra, stará škola a půvabné kamenné domy, které připomínají dávné časy. Ti, kteří mají chuť na pěší túru, se mohou vydat na Strazbenicu, nejvyšší vrchol ostrova, odkud se otevírá panoramatický výhled na okolní ostrovy.

Biševo, neobjevený klenot Jadranu, slibuje cestovatelský zážitek, který se nepodobá žádnému jinému. Až tedy budete plánovat svůj příští výlet do úchvatné oblasti Dalmácie v Chorvatsku, uvažujte i o Biševu. Tento podmanivý ostrov čeká na váš příjezd a hlavně má rozhodně co nabídnout.

Zdroje: novalja, ostrov-bisevo, chorvatsko