Bezděz a jeho tajemství

Tajemný hrad Bezděz, který dominuje krajině severních Čech, je opředen mnoha pověstmi a legendami. Jedna z nich vypráví o tajné podzemní chodbě, která má údajně spojovat tento hrad se sousedními vesnicemi. Je na této legendě něco pravdy? Skutečně ukrývá hrad Bezděz nejdelší podzemní chodbu v Čechách?

V záři historie

Na vrcholu kopečka v severních Čechách se hrad objevil začátkem 13. století. Bezděz, s jeho majestátními věžemi a raně gotickou architekturou, založil český král Přemysl Otakar II. a jeho výstavba probíhala mezi lety 1265–1278. Za svou dlouhou historii hrad zaznamenal mnoho slavných a tragických událostí, a to včetně uvěznění krále Václava II. a jeho matky Kunhuty.

Ve stínu pověstí

Zdroj: Youtube

Ale kromě své historické a kulturní hodnoty je Bezděz také zdrojem mnoha tajemných legend a mýtů. V souvislosti s Bezdězem se často muví o tajemné podzemní chodbě. Tato chodba má údajně vést na hrad z okolních kostelů, zvonic, farností nebo z tajemných sklepení domů. Pověst však nemá reálné základy, žádná taková chodba totiž dosud nebyla objevena.

Podzemní labyrint

Podle legendy byla údajná tajemná chodba vybudována za vlády Albrechta z Valdštejna, kdy na vrcholu Bezdězu vznikl klášter s cennou soškou Panny Marie Montserratské. Soška byla proslulá svou zázračnou mocí a hrad se brzy stal vyhledávaným poutním místem. Díky poutníkům se podařilo na hradě vytvořit poklad, a to ze štědrých darů věřících. Poklad byl následně ukryt před švédskými vojsky během třicetileté války a místní lidé věří, že jeho část je stále ukryta v tajné podzemní chodbě bezdězského hradu.

Stopy legend

Pokud by tato chodba skutečně vedla až do Bělé, jak tvrdí jedna z legend, mohlo by se jednat o nejdelší podzemní chodbu v Čechách. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že záhadná chodba je jen výplod fantazie, který památce dodává na tajemné atmosféře. I bez podzemní chodby však stojí Bezděz za návštěvu, jde o krásnou památku s jedinečnou atmosférou.

Zdroje: boleslavsky.denik.cz, nasregion.cz, region.rozhlas.cz