Cesta však nabrala temný směr, když na konci jejich pobytu doktor Mahmoody prohlásil, že se nevrátí. Bettyiny prosby se setkaly s násilím a jejich vysněná dovolená se změnila v živou noční můru. Pro mladou Mahtobovou bylo svědectví otcovy proměny a zkušenost s jeho brutalitou traumatizující. Její vzpomínky na to, jak se snažila chránit matku před jeho útoky, jsou živé a bolestné.

Zdroj: Youtube

Zoufalý pokus o útěk

Bettyina omezení byla zpočátku přísná a omezovala její volný pohyb. Jak se však dny měnily v měsíce, dařilo se jí vyrážet ven, sbírat informace a navazovat kontakty. S pomocí vstřícného Íránce se spojila s pašeráky lidí a připravila si podmínky pro jejich útěk. Cesta na svobodu nebyla ani krátká, ani snadná. Čekala je zrádná pětisetkilometrová cesta přes nebezpečné horské průsmyky.

Vzpomínky Mahtob na útěk jsou otřesné – velká zima, dny bez jídla, neustálý strach ze zajetí a úzkost z možného odloučení od matky. Přesto se díky svému odhodlání nakonec dostaly do bezpečí velvyslanectví USA v Turecku.

Život po útěku

Po návratu na americkou půdu čelila dvojice dalším výzvám. Mahtob žila v neustálém strachu a obávala se, že je otec najde. Jejich první roky po návratu charakterizovaly noční můry, vzpomínky a intenzivní bezpečnostní opatření. Dokonce přijaly nové identity, aby se ochránily, a Mahtob přijala jméno Amanda.

Vydání Bettyiny knihy "Bez dcerky neodejdu" a následná hollywoodská adaptace vynesly jejich utrpení do centra pozornosti. Kniha si vysloužila uznání, ale byla také kritizována za možnou propagaci islamofobie. Mahtobová se proti tomu důrazně ohradila a zdůraznila, že jejich zkušenost není obžalobou celé kultury nebo náboženství.

Cesta k uzdravení a reflexi

Postupem času se duo matky a dcery snažilo o uzdravení, k čemuž jim pomáhaly podpůrné systémy a jejich vlastní nezdolný duch. Mahtob se vzdělávala, věnovala se herectví a později přispěla k osvětě v oblasti duševního zdraví, dokonce sepsala vlastní vyprávění.

Cesta Betty a Mahtob Mahmoodyových je svědectvím o síle lidského ducha. Jejich příběh je ukázkou toho, jak strastiplnou cestu je matka schopna podniknout, aby ochránila své dítě, jak houževnatě dokáže překonat traumatické zážitky a jak je schopna najít naději uprostřed bolesti. Je to dojemná připomínka toho, že i v těch nejtemnějších podmínkách může naděje a láska osvětlit cestu.

Zdroje: mirror.co.uk, abc.net.au, eu.freep.com