O Bali už jste jistě někdy slyšeli. Vždyť představuje nejvyhledávanější turistickou destinaci Indonésie, pod kterou spadá. Ročně sem za zdejšími krásami zavítá okolo tří milionů turistů. Ostrov Bali ostatně není žádný prcek, od východu na západ měří 153 km, v nejširším místě od jihu na sever pak 112 km.

Na jižní polokouli míří za úžasnými plážemi a luxusními resorty řada novomanželů, divuplné vnitrozemí ostrova zase láká dobrodruhy ze všech koutů světa. A ostatně proč povalování na slunci a srkání omamných drinků s objevováním historie a přírodních krás nespojit?

Sever ostrova omývá Jávské moře, jih pak Indický oceán, kde se nacházejí vskutku pohádkové resorty.

LUXUS A DOBRODRUŽSTVÍ

Většina turistů ale necestuje přes půl světa jen kvůli pohodlným lehátkům, potápění a dalším obvyklým plážovým atrakcím. Milí obyvatelé vyznávající hinduismus jsou tu na turisty zvyklí a rádi vyprávějí historky ze života. Třeba o tom, že podle jejich víry by měl člověk bojovat se zlem a pokusit se dostat na stranu dobra.

Při toulkách divuplným ostrovem Evropana jako první překvapí množství chrámů. Snad každá rodina si na pozemku u domu postaví soukromý chrám! Nemluvě o královských chrámech, obecních chrámech, chrámech věnovaných bohu...

Auto se vyplatí půjčit v Kutě, což je největší turistické středisko a díky obrovské konkurenci se dostanete na parádní ceny. Jednodušší, ale dražší variantou je podnikat výlety objednané u delegáta. Za vidění stojí hlavní půlmilionové město Denpasar a hlavně hinduistický chrám Pura Jagatnatha.

OPICE, DŽUNGLE, VODOPÁD

Jiný chrám Pura Luhur Uluwatu stojí na útesech nad mořem a je unikátní stovkami opic, které jsou tady zvyklé na lidi. Věřte, že každý tu mačká spoušť fotoaparátu jako divý. Zvlášť když makaky ta malá skřínka tak zajímá! Další opičí království je v Ubudu. V tropickém pralese se nachází rezervace s tisíci opicemi snad ještě drzejšími. Chcete příklad? Velmi rády na vás makakové vyskočí a prozkoumají vaše nosní dírky...

A pak zase na chrámy. Pura Besakih je komplex 23 chrámů, z nichž nejstarší byl prý založen už v 8. století a říkají mu matka všech chrámů. Besakih se nachází na úpatí činné sopky Gunung Agung ve výšce tisíc metrů nad mořem.
A přidejme ještě přírodní kouzla Bali. Z vnitrozemí se návštěvníkům vryje do paměti deštný prales, rýžové terasy a políčka a také třeba 35 metrů vysoký vodopád GitGit. Bali opravu nachystá zážitky k nezaplacení!

RESTAURACE NEMÁ KONKURENCI

Říká se, že na Bali je levně. Ano, je. Jen tam, kde byste to možná nečekali... Ceny některého zboží v supermarketech jsou poměrně nastřelené a nekupují ho ani místní. Když už, tak zajdou na trhy, kam se ale turista nedostane. Proto se vyplatí stravování v restauracích.

ŽELVY? ZAPOMEŇTE...

Na Bali a vlastně v celé Indonésii mají s obrovskými želvami trochu problém. Ne snad že by je neměli rádi, naopak... Obyvatelé Bali a ostatních ostrovů měli donedávna želvu za největší pochoutku. Jenže tihle prehistoričtí tvorové začali z moří ubývat a navíc turisté čím dál silněji vyhrožovali, že tuhle dovolenkovou destinaci vypustí ze svého seznamu. A tak vláda pod hrozbou vězení zakázala s roztomilými zvířaty s krunýřem obchodovat a konzumovat je. Pokud tedy najdete želví polévku na jídelníčku, honem pryč!