Komunita Bajau, která pochází z vod Filipín, Malajsie a Indonésie, žije po generace životem na moři. Oceán pro ně není pouhým zdrojem obživy, je to jejich domov. Jejich každodenní činnosti se točí kolem moře od lovu po společenské setkávání. Potápěči Bajau tráví značnou část dne pod vodou a loví ryby pomocí jednoduchých dřevěných harpun a brýlí.

Zdroj: Youtube

Přizpůsobení se modrým hlubinám

Člověk by předpokládal, že taková jedinečná schopnost je výsledkem přísného výcviku nebo specifické techniky, ale to je jen část příběhu. I když časté potápění vede k fyzickým změnám, jako je pružnější bránice, hlavní faktor, který přispívá k jejich schopnosti zadržet delší dobu dech, je genetický.

Výzkum kmene Bajau odhalil varianty genů PDE10A a BDKRB2, které se u jejich saluánských protějšků nevyskytují. Genetické odchylky vedou k tomu, že Bajau mají o 50 % větší slezinu než průměrný člověk. Zvětšená slezina funguje jako rezervoár, který při potápění uvolňuje další krev bohatou na kyslík, což usnadňuje dlouhodobé ponoření.

Genetická výhoda pravděpodobně také napomáhá perifernímu zúžení cév. Adaptivní reakce přesměruje krev z méně důležitých oblastí, jako jsou končetiny, do životně důležitých orgánů, jako jsou srdce, plíce a mozek, a optimalizuje tak tělo pro dlouhodobé potápění.

Zhoršující se životní styl

Ale přestože jejich jedinečná fyziologie a genetika svědčí o lidské adaptaci, moderní výzvy ohrožují způsob života Bajauů. S nástupem průmyslového rybolovu jsou moře, kterými se kdysi volně pohybovali, nyní nadměrně lovena, což snižuje domorodcům úlovky a ovlivňuje jejich přežití. Někteří Bajauové si navíc osvojili škodlivé rybářské praktiky, včetně používání kyanidu draselného k omračování ryb, což následně poškozuje křehké korálové ekosystémy.

S modernizací národů hrozí kdysi slavnému kočovnému způsobu života Bajau zánik. Vlády a politiky prosazují usedlý životní styl, a tak se mnozí Bajau nyní nacházejí v domcích na kůlech nebo na pevnině, daleko od rozlehlých otevřených vod, které kdysi nazývali svým domovem.

Zachování dědictví

Příběh národa Bajau není jen o úžasném fyziologickém výkonu. Je to dojemná připomínka složitého vztahu lidí k jejich životnímu prostředí. S tím, jak se svět mění, se zachování odkazu a znalostí komunit, jako jsou Bajau, stává prvořadým. Jejich existence slouží jako lekce přizpůsobení, harmonie a odolnosti.

Zdroje: beautyofplanet.com, historyofyesterday.com, edition.cnn.com