Tajemství ukryté v horské krajině

Jen zřídka se vydáváme do Tibetu, rozlehlé oblasti známé svou klidnou duchovností a neporušenými krajinami. Ale Tibet ukrývá více než pouhé scenérie a horské svatyně. V odlehlé čínské provincii Čching-chaj, nedaleko tajemné hory Baigong, se objevila nepochopitelná archeologická záhada – trubky Baigongu. Jedná se o stovky kovových trubek starých přibližně 150 000 let, které se táhnou podél skalnatého terénu a ústí do nedalekého jezera.

Zdroj: Youtube

Na trubky narazila skupina amerických vědců, která v okolí hory pátrala po stopách dinosaurů. Objevila trojici jeskyň, na kterých je zaujaly právě trubky, které sem jako by nepatřily. Jedna trubka vedla do jeskyně z vrcholu hory, další procházela dnem a vedla směrem dolů. Další trubky byly objevené u nedalekého jezera. Je evidentní, že jde o nějaký složitý propojený mechanismus. Dvě ze tří jeskyň však byly zasypané a dodnes nikdo netuší, co je uvnitř.

Čínští vědci si lámou hlavy

Vědci se již léta snaží rozluštit tajemství těchto trubek. Mezi nejnovějšími teoriemi se objevuje i ta o návštěvě mimozemšťanů. Ostatně, jaká pozemská bytost byla schopna vytvořit tak složitý a rozsáhlý systém před 150 000 lety? Čínská akademie společenských věd tuto možnost nevylučuje, i když preferuje další výzkum.

Zapomenutá prehistorická civilizace

Svět archeologie je však plný tajemství a otázek. Někteří vědci spekulují, že mohla existovat zapomenutá prehistorická civilizace, jejíž technologie předcházely naši vlastní. Přesto zůstává mnoho neznámých, včetně "podivně tvarovaných kamenů" na místě, jejichž složení je stále neznámé.

Záhadou zůstává i materiál, ze kterého jsou trubky vytvořeny. Výzkum ukázal, že až 8 % materiálu nedokáží vědci identifikovat. To nález dělá ještě tajemnější.

Přírodní úkaz, nebo starověká technika?

Existuje také alternativní teorie, která je méně fantastická, ale rozhodně ne méně fascinující. Někteří geologové předpokládají, že tyto trubky mohou být vlastně zkamenělé kořeny stromů. Za určitých podmínek mohou kořeny procházet procesem mineralizace, čímž vznikají železné formace podobné těm, které byly objeveny.

Ať už je pravda jakákoli, trubky představují fascinující záhadu. Je třeba přijmout fakt, že naše planeta má stále tajemství a že historie světa v sobě ukrývá pořád velké množství neznáma. Snad na některé otázky odpoví další výzkum.

Zdroje: atlasobscura.com, indiatimes.com, linkedin.com