Fascinující expozice muzea

Muzeum automobilů v Železném Brodě, nacházející se v bývalém areálu Kolory, nabízí fascinující pohled zpět do doby, kdy auta byla pro mnoho lidí něčím nedosažitelným, a přesto fascinujícím. Expozice zahrnuje více než stovku automobilů z různých zemí bývalého východního bloku, a dalších pět desítek aut je umístěno v otevřeném depozitu. Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost prozkoumat historii automobilismu z této doby.

Zdroj: Youtube

Symbol prestiže a postavení

V té době, kterou dnes mnoho mladých lidí nazývá jednoduše "retro", byla auta krásným doplňkem. Bohužel auto bylo pro průměrného občana většinou nedosažitelné. Vlastnictví automobilu nebylo jen o dopravě, byl to symbol prestiže a společenského postavení. Jak potvrzují starší české komedie, soboty byly věnovány důkladnému leštění těchto ceněných majetků, ať už před panelákem nebo u vody, jako součást víkendové rutiny. V té době byl automobil milovaným členem rodiny, často výsledkem půjček nebo let úspor. To, jaký typ auta si mohl kdo dovolit, záviselo na různých faktorech. Hodně důležité byly pořadníky – pokud jste si ale chtěli zkrátit čekání, stačilo přiložit obálku na správném místě….

Vzpomínáte na ty fronty před národním podnikem Mototechna? Desítky vozů, které se tam prodávaly a poté se proháněly po českých silnicích, jsou nyní součástí této unikátní expozice.

Krasavci z východního bloku

Muzeum v Železném Brodě vám představí automobily z celého bývalého východního bloku. Začínáme u českých vozů, jako je Škoda, a nemůžeme minout legendární model 1000MBX. Pak se přesouváme do luxusního světa Tatry. Do Sovětského svazu nás pro změnu přenesou vozy značek Lada, GAZ, masivní Moskvič a ukrajinský Záporožec. V muzeu samozřejmě nemohou chybět ani východoněmecké dvoutaktní automobily Wartburg a slavný "bakeliťák" Trabant 601 s karoserií z duroplastu.

Služební vozy ve službách socialismu

V expozici nechybí ani další zástupci východního bloku jako rumunská Dacia, ARO, Oltcit, polské Fiaty a jejich italští kolegové. Tato auta byla v té době u nás prodávána přes síť prodejen Tuzex. Ale to není všechno. Návštěvníci muzea budou moci obdivovat také unikát – jedinou vyrobenou Škodu 765 combi special.

VB, sanitky, pohřební auta i motorky

A co vozy, které sloužily ve veřejné službě? Expozice věnovaná služebním vozidlům představuje typické oranžovo-bílé vozy Veřejné bezpečnosti a jejich starší modro-bílé protějšky. Nechybí ani požární Avia A30N nebo sanitní a pohřební verze Škody 1203. Motocykly doplňují celkovou atmosféru muzea a expozice ještě více oživují mnohé modely, hračky a další drobné exponáty s motoristickou tematikou.

Romantika socialistických silnic

Zpětný pohled na automobilovou historii nás může poučit o tom, jak se svět automobilismu od té doby změnil. Moderní auta jsou technologicky pokročilá, poháněná elektrickými motory, a jsou přístupná široké veřejnosti. Ale zároveň je něco romantického na vzpomínce na ty doby, kdy jsme snili o vlastním autě a cesty po našich socialistických silnicích byly dobrodružstvím.

Muzeum automobilů v Železném Brodě nám umožňuje vrátit se zpět v čase a prozkoumat bohatou historii automobilů východního bloku. Je to příležitost pro mladší generace, aby pochopily, jakým vývojem automobilismus prošel, a pro starší generace, aby si připomněly doby, kdy byla jízda v socialistickém autě zážitkem samotným. Muzeum tak přináší příběh, který je důležitý pro chápání historie a kultury automobilismu ve střední Evropě.

Zdroje: garaz.cz, kudyznudy.cz