Hrozba z vesmíru

Už miliony let asteroidy neboli planetky, jak se jim dnes říká, buď naši planetu míjejí nebo se dostanou na oběžnou dráhu, následně proletí atmosférou a dopadají na Zem. Velká většina z nich v atmosféře shoří a jejich pozůstatky různé velikosti k nám dopadají jako meteority. Po těch velkých zůstaly obrovské krátery. Dopad některých z nich měl za následek hromadné vymírání živočichů a rostlin. Některé na povrch naší planety nedopadly a jako meteory vybuchly nad povrchem. Asi nejznámějším je Tunguska, který explodoval v roce 1908 na Sibiři. Dalším je superbolit z roku 2013, který proletěl atmosférou a vybuchnul zhruba ve výšce 30 kilometrů nad ruskou Čeljabinskou oblastí. Kromě materiálních škod si vyžádal přes tisíc pět set zranění.

Blíží se hrozivý asteroid

V roce 2009 dnes už bývalý britský politik Lembit Öpik informoval o nebezpečí asteroidů a vyzval britskou vládu, aby do jejich sledování s cílem zabránit katastrofě investovala až milion liber. O deset let později, už jako odborník na vesmír a předseda parlamentu Asgardia tvrdil, že nás stoprocentně obrovský asteroid bez varování zasáhne a že bohužel není možnost, jak tomu zabránit. Pro Express pak uvedl, že jedinou možností pro přežití lidstva je opustit Zemi. „… pravděpodobnost dopadu, jak jsem již řekl, je dost velká na to, aby vyhladila lidskou rasu a většinu ostatních forem života. Je v podstatě stoprocentní,“ řekl Öpik. Uvedl také, že téhož názoru byl profesor Stephen Hawking. „Zesnulý profesor Stephen Hawking, kterého jsem měl tu čest poznat, řekl, že musíme být schopni žít mimo Zemi, jinak je zánik nevyhnutelný.“

Zdroj: Youtube

Vesmírné království Asgardia

„… pokud se nebudeme obtěžovat letět do vesmíru a žít tam, pak se můžeme rovnou přestat snažit předstírat, že se chceme dále vyvíjet a přežít,“ říká Öpik už jako Asgarďan. Tvrdí, že kromě asteroidů i tak může být záhubou lidstva válka, nemoci, „… dokonce i supervulkán by nás mohl vyhladit, takže lidstvo má dvě možnosti. Buď budeme do vesmíru cestovat, nebo ne.“

Asgardia neboli Vesmírné království Asgardia je mikronárod „vesmírných lidí“ – Asgarďanů (Asgardianů), kteří vypustili na oběžnou dráhu Země svou družici Asgardia-1 a její prostor chtějí mít za své svrchované území. Zrození nového vesmírného národa oznámili v říjnu 2016 na tiskové konferenci v Paříži. Mají svou vládu, ústavu, zákony, justici, parlament, volby i vlajku a hymnu. Jejich představitelem je zároveň zakladatel vesmírného národa Igor Ashurbeyli. Správní centrum mají ve Vídni. Zatím nebyli OSN oficiálně uznáni jako „národní stát“. Chtějí osídlit oběžnou dráhu, Měsíc…

Přijde záhuba pozemšťanů z vesmíru?

Planetky a jejich případnou kolizi se Zemí, dnes i jejich případný odklon, neustále monitoruje Americká vesmírná agentura NASA i evropská ESA. Ostatně to má ve svém programu i čínská CNSA, stejně jako ruská agentura Roskosmos, která už v době Öpikova varování měla středisko pro sledování vesmírných těles, které se zabývalo i možností, jak je ve vesmíru odpálit, aby se zabránilo srážce se Zemí.

Je pravda, že v roce 2019 byl objeven obrovský 130 metrů široký asteroid AV13, který se vesmírem řítil rychlostí 32 400 km/h a hrozilo, že se může nebezpečně přiblížit k Zemi. Nakonec ji minul ve vzdálenosti nějakých pět milionů kilometrů. Další možnou hrozbu představovala planetka o průměru 70 metrů nazvaná 2022 AE1, která, jak se zpočátku zdálo, mohla zasáhnout naši planetu při průletu v červenci 2023. Objevili ji astronomové observatoře Mount Lemmon v Arizoně v lednu 2022. Naštěstí následná pozorování a údaje jasně ukázaly, že žádné riziko nepředstavuje. V červenci kolem nás proletí ve vzdálenosti zhruba 10 milionů kilometrů.

„Rizikových objektů“ v blízkosti Země je na seznamu vesmírných agentur více než 1 350. Jen u několika je pravděpodobnost, že se k nám přiblíží. A to jedna ku více než třiceti. Tyto objekty jsou navíc menší než deset metrů. K výpočtu dráhy a rychlosti těles astronomové používají počítačové simulace. Pravděpodobnost, že jednou dojde k výbuchu meteoru třeba jako toho čeljabinského je velmi malá. Za našeho života tak 1 ku 10 000. A obrovský meteorit zasáhne Zemi jednou za tisíc či spíš milión let. Vesmírné agentury spolu spolupracují a využívají k pozorování vesmírné dalekohledy a všechny možné technologie pro opatření ke zmírnění případného dopadu, ale i k jeho odvrácení.

Zdroje: www.express.co.uk, en.wikipedia.org, www.sciencealert.com, www.esa.in, www.forbes.com