Zajímavé vesmírné skály v roce 2027

Pozornost vědců a astronomů upoutal významný asteroid s názvem 1999 AN10, který byl objeven na sklonku 20. století. Předpokládá se, že se se Zemí těsně setká kolem 7. srpna 2027. Pro představu, asteroidy často prolétají kolem naší planety, ale blízkost a velikost 1999 AN10 činí tento asteroid obzvláště pozoruhodným. Měl by být ze Země velmi dobře viditelný.

Zdroj: Youtube

Zajímavé jsou paralely s jiným asteroidem, 2014 JO25. Vesmírný kámen, i když menší než 1999 AN10, se před nedávnem dostal do těsné blízkosti Země. Podobná setkání v blízkosti Země dávají vědcům neocenitelné možnosti studovat tato tělesa zblízka, pochopit jejich složení, trajektorii a potenciální dopad na Zemi.

Velikost hrozby

Ačkoli se vzdálenost Země od Měsíce (přibližně 380 000 kilometrů) může z pozemského pohledu zdát obrovská, z astronomického hlediska je poměrně malá. Asteroid velikosti 1999 AN10 o průměru zhruba 800 metrů, který se na tuto vzdálenost blíží k Zemi, nabízí důvody k úžasu i obavám.

Zatímco kolem naší planety proletí každý týden několik asteroidů, nestává se často, aby se nějaký tak velké velikosti přiblížil natolik blízko. Například velký asteroid Toutatis se v září 2004 také přiblížil Zemi, ale udržoval si bezpečnější vzdálenost zhruba čtyř lunárních rozpětí.

Ochranná opatření

S bedlivým sledováním nebeských těles pomáhá Program pro objekty blízké Zemi, hovorově označovaný jako "Spaceguard". Hlavním cílem je sledovat a monitorovat objekty, které by mohly představovat nebezpečí pro Zemi.

Jedním z vizionářských řešení, která jsou zkoumána pro ochranu naší planety, je koncept využití gravitačního vlivu kosmické lodi. Metoda navrhuje, že by kosmická loď mohla teoreticky manévrovat v blízkosti blížícího se asteroidu. Její gravitační přitažlivost by pak mohla být využita k jemné změně kurzu asteroidu a jeho odklonění od Země. Ačkoli koncept může znít jako science fiction, má své opodstatnění ve fyzikálních principech. Problém však spočívá v jeho praktickém využití, protože není vyzkoušen a vyžadoval by včasný zásah.

Současný výhled

Navzdory blížícímu se roku, kdy asteroid 1999 AN10 kolem Země proletí, a rozruchu, který vyvolal, je nutné udržet si nadhled. Zatím není potvrzena žádná hrozba asteroidu, který by se mohl v dohledné době srazit se Zemí. Předpovědi se vztahují k příštímu století a panuje shoda, že Země zůstává v tomto období v bezpečí před katastrofickým dopadem asteroidu.

Zdroje: bbc.com, cbsnews.com, express.co.uk