Jed, cesta ke krásné pleti

Krásnou a mladistvou pleť chtějí ženy po staletí. V Evropě 19. století se věřilo, že účinným prostředkem, jak dosáhnout hladké pleti bez pupínků, rudých fleků, černých teček a jiných vad na kráse je pravidelná konzumace arzenu. I v Anglii v té době se vědělo, že je arzen jed, běžně ho používaly i ženy travičky. Přesto doktor J. P. Campbell začal prodávat bílé arzenové oplatky a dokonce tvrdil, že jsou bezpečné a neškodné. A brzy nebyl jediný. Ženy věřily, že v malém množství tento jed neškodí. Dokonce si arzénem omývaly pleť nebo se v něm koupaly. Netušily, že je příčinou jejich nemocí a že je postupně zabíjí. Pravidelnou konzumací se jim naopak pleť zhoršovala. Začaly se jim objevovat tmavé skvrny na rukou a na nohou a jiné kožní problémy. Čím víc problémů, tím víc arzen pojídaly. Pro svěží pleť se doporučovalo natírat ji na noc opiem a ráno spláchnout čpavkem.

Standard krásy

Ideálem krásy nóbl paniček viktoriánské doby byla bílá pleť. Byla znakem jejich urozenosti. Opálenou a „zdravou“ pleť měly prosté ženy, které musely pracovat venku a na slunci. Velmi toxický bílý prášek z arzenu se přidával do krémů a pudrů a nechyběl na žádném toaletním stolku. Dalším krášlícím „bělidlem“ byly barvy a smalty, které se vyráběly z bílého olova. Ženy si jimi natíraly nejen obličej ale celé paže a ruce. Zřejmě jim vůbec nevadilo, že se nemohly ani pousmát, protože by bílá maska popraskala a sloupla se. Tento „make-up“ byla žíravina, která pleť nesmírně poškozovala. A opět, musely nanášet víc a více vrstev, aby zničenou pokožku překryly.

… k dovršení krásy a zkázy

Olovo a arzen nebyly jediný krášlicí jed. Například čpavek byl propagován jako „nejzdravější a nejúčinnější pro růst vlasů“. Používal se i k odstranění nežádoucích chloupků. Pro hustější řasy a obočí se doporučovala noční kúra ze rtuti. Červenou rtutí se barvily i rty. A pro jiskru v oku si ženy kapaly do očí šťávy z citrusů nebo kapku parfému. Kapky z rulíku zlomocného zaručovaly jiskrného oko ve společnosti po delší dobu… pokud však dotyčné časem neosleply.

Arzen v malém množství organizmus po určitou dobu toleruje, ale dlouhodobě působí různé zdravotní problémy, poškozuje nervový systém, srdce, ledviny, způsobuje vypadávání vlasů – a smrt. Ve viktoriánské Anglii se smrt do souvislosti s líčidly nedávala. Chudinky ženy nakonec skutečně bílé pleti dosáhly, ale způsobem, jakým si rozhodně nepřály.

Zdroje: curology.com, www.atlasobscura.com