Jed, cesta ke krásné pleti

Krásnou a mladistvou pleť chtějí ženy po staletí. V Evropě 19. století se věřilo, že účinným prostředkem, jak dosáhnout hladké pleti bez pupínků, rudých fleků, černých teček a jiných vad na kráse je pravidelná konzumace arzenu. I v Anglii v té době se vědělo, že je arzen jed, běžně ho používaly i ženy travičky. Přesto doktor J. P. Campbell začal prodávat bílé arzenové oplatky a dokonce tvrdil, že jsou bezpečné a neškodné. A brzy nebyl jediný. Ženy věřily, že v malém množství tento jed neškodí. Dokonce si arzénem omývaly pleť nebo se v něm koupaly. Netušily, že je příčinou jejich nemocí a že je postupně zabíjí. Pravidelnou konzumací se jim naopak pleť zhoršovala. Začaly se jim objevovat tmavé skvrny na rukou a na nohou a jiné kožní problémy. Čím víc problémů, tím víc arzen pojídaly. Pro svěží pleť se doporučovalo natírat ji na noc opiem a ráno spláchnout čpavkem.

Čtěte také

Středověký rytíř a jeho lady

Čtěte také

Jak se řešily sexuální poruchy v minulosti?

Standard krásy

Ideálem krásy nóbl paniček viktoriánské doby byla bílá pleť. Byla znakem jejich urozenosti. Opálenou a „zdravou“ pleť měly prosté ženy, které musely pracovat venku a na slunci. Velmi toxický bílý prášek z arzenu se přidával do krémů a pudrů a nechyběl na žádném toaletním stolku. Dalším krášlícím „bělidlem“ byly barvy a smalty, které se vyráběly z bílého olova. Ženy si jimi natíraly nejen obličej ale celé paže a ruce. Zřejmě jim vůbec nevadilo, že se nemohly ani pousmát, protože by bílá maska popraskala a sloupla se. Tento „make-up“ byla žíravina, která pleť nesmírně poškozovala. A opět, musely nanášet víc a více vrstev, aby zničenou pokožku překryly.

viktoriánská žena Pro krásnou pleť bez pupínků pojídaly viktoriánské dámy arzénové oplatky Zdroj: Shutterstock.com

… k dovršení krásy a zkázy

Olovo a arzen nebyly jediný krášlicí jed. Například čpavek byl propagován jako „nejzdravější a nejúčinnější pro růst vlasů“. Používal se i k odstranění nežádoucích chloupků. Pro hustější řasy a obočí se doporučovala noční kúra ze rtuti. Červenou rtutí se barvily i rty. A pro jiskru v oku si ženy kapaly do očí šťávy z citrusů nebo kapku parfému. Kapky z rulíku zlomocného zaručovaly jiskrného oko ve společnosti po delší dobu… pokud však dotyčné časem neosleply. 

Arzen v malém množství organizmus po určitou dobu toleruje, ale dlouhodobě působí různé zdravotní problémy, poškozuje nervový systém, srdce, ledviny, způsobuje vypadávání vlasů – a smrt. Ve viktoriánské Anglii se smrt do souvislosti s líčidly nedávala. Chudinky ženy nakonec skutečně bílé pleti dosáhly, ale způsobem, jakým si rozhodně nepřály.

Čtěte také

Lze najít zemi, kde se rodí nejkrásnější ženy světa

Čtěte také

Jaké ženy připadají sexy mužům napříč různými zeměmi světa?

Zdroje: curology.comwww.atlasobscura.com