Na hoře Aragac v Arménii se nachází jedno z nejzajímavějších a neobvyklých míst na světě. Jedná se o gravitační kopec, který odporuje všem fyzikálním zákonům, na které jsme zvyklí. Tento jev přitahuje pozornost nejen místních obyvatel, ale i turistů z celého světa, kteří se sem sjíždějí, aby na vlastní oči viděli tuto anomálii. Co se na hoře Aragac děje a jak je možné, že zde gravitace působí opačně než obvykle?

Svět, ve kterém fyzikální zákony ztrácejí smysl

Hora Aragac se nachází v Arménii, vzdálená přibližně 30 kilometrů od hranic s Tureckem. Je to nejvyšší hora v zemi, dosahující výšky 4 090 metrů nad mořem. Aragac je vulkanického původu a je obklopen malebnou krajinou a rozlehlými pláněmi. Kromě toho se v okolí hory nachází několik historických památek, jako je pevnost Amberd ze 7. století a kostel Vahramashen.

Největší pozornost však přitahuje gravitační kopec na cestě k hoře Aragac. Tento kopec je známý tím, že zde gravitační zákony přestávají platit. Na první pohled to vypadá jako optický klam, ale pro mnoho lidí, kteří to zažili na vlastní kůži, je to neuvěřitelný zážitek. Například voda v řece teče zdola nahoru, míč se sám kutálí proti směru svahu a auta samovolně stoupají do kopce, aniž by je řídil řidič. Navíc je mnohem snazší jít do kopce než sestupovat.

Zdroj: Youtube

Hledání vysvětlení pro tajemství na hoře Aragac

Záhada gravitačního kopce na hoře Aragac vzbudila zájem mnoha vědců. Existuje několik teorií, které se snaží vysvětlit tento jev. Někteří lidé se domnívají, že zde dochází k deformaci gravitačního pole, jiní spekulují o existenci speciálních magnetických polí v této oblasti. Někteří dokonce věří, že zde byla přistání UFO a že se jedná o důkaz existence mimozemského života. Existuje také teorie, že optický klam způsobuje absence horizontu. Přesný důvod však zůstává stále neznámý a pro vědce představuje záhadu.

Zdroj: Youtube

Kruhové kamenné stavby a dračí kameny

Záhadná gravitační zóna přitahuje pozornost mnoha lidí z celého světa. Všichni totiž chtějí vidět na vlastní oči, jak fyzikální jevy přestávají platit. Existuje několik teorií, které se snaží vysvětlit tuto záhadu, ale přesný důvod zůstává neznámý.

Související články

Gravitace na hoře Aragac však není jedinou zvláštností tohoto místa. V okolí se nachází další zajímavosti, které stojí za návštěvu. Například na jižním svahu hory se nachází lokalita Karmir Sar, kde probíhaly archeologické výzkumy. Zde byly objeveny různé monumenty, jako jsou kruhové kamenné stavby a dračí kameny. Tyto nálezy svědčí o tom, že hora Aragac měla v minulosti symbolický význam a sloužila k rituálním účelům.

Zdroje: www.armgeo.am, www.fern-flower.org, picnichotels.com