Útvar, který se rozprostírá v úctyhodném průměru 122 metrů, se vyznačuje kruhovým obrysem, což vyvolává domněnky, že by mohlo jít o architektonické pozůstatky dávné civilizace. Zastánci této teorie poukazují na dobu před zhruba 12 000 lety, kdy byla antarktická krajina pravděpodobně zbavena ledu a možná hostila prosperující lidská sídla.

Zdroj: Youtube

Od Atlantidy k odkazu mimozemšťanů

Kopulovitý útvar rozpoutal debaty a teorie o svém původu. Zatímco někteří rychle spojují objev se záhadným a stále neznámým městem Atlantidou, jiní jsou přesvědčeni, že jde o zbytky vyspělého města. Vyhlídka je lákavá – civilizace, která prosperovala v místě, které je dnes zmrzlou pouští, v místě, kde dnešní technologie jen těžko proniká věčným mrazem. Příznivci této teorie nacházejí útěchu ve skutečnosti, že před 12 000 lety byl ledový kontinent prosperující zemí, která se díky tektonickým posunům vymanila ze sevření ledovců. Je možné, že na jižním pólu kdysi byla legendární Atlantida. Nebo zde snad žila prosperující společnost ztracená v čase a ledu?

Vědecký skepticismus

Navzdory přívalu vzrušení se vědecká komunita stále vyhýbá unáhleným závěrům. Odborníci zpočátku struktury odmítali jako produkt sastrugi – přírodního jevu, kdy vítr tvaruje sníh do vlnových obrazců. Vysvětlení však selhává, protože sastrugi nevysvětlují oválnost struktury. Absence solidního vědeckého vysvětlení jen podněcuje spekulace a zanechává za sebou více otázek než odpovědí.

Anomálie není osamocená

Rozsáhlé bílé plátno Antarktidy má za sebou historii odhalování podivností prostřednictvím satelitních snímků. Od pyramidových tvarů po nevysvětlitelné stezky – tyto objevy utvrzují představu o dávné lidské přítomnosti v nehostinné zemi. "Symetrii a přesnost rysů nelze snadno odmítnout jako pouhé triky přírody," tvrdí zastánci teorie dávné civilizace. Jsou pevně přesvědčeni, že se jedná o stopy lidské vynalézavosti, které byly po tisíciletí zakryty sněhem a ledem.

Objev ve východní Antarktidě podněcuje pokračující debatu, která přesahuje rámec vědecké diskuse a dotýká se naší fascinace ztracenými civilizacemi a neutuchajícího kouzla neznáma. Ať už je tato stavba pouhou hříčkou přírody, nebo pozůstatkem dávné minulosti, vyzývá nás, abychom se podívali za led a zamysleli se nad tím, jaká tajemství se skrývají pod ním.

Zdroje: iflscience.com, dailymail.co.uk, thesun.co.uk