Obří průrva

Vědci přišli s poměrně děsivou zprávou. Podle ní dochází k postupnému rozpadu afrického kontinentu. Jakmile k tomu za miliony let dojde, vznikne nový oceán. Počátek jeho vzniku je ale patrný již dnes.

Důkazem je obří průrva, která je k vidění mezi dnešním Somálskem a zatím poměrně malou částí Keni, Etiopie a Tanzanie. Předpokládá se, že v průběhu několika milionů let dojde k úplnému oddělení těchto států.

Pokud se ale Somálsko, Keňa, Etiopie a Tanzanie trvale oddělí od zbytku kontinentu, vznikne nový oceán. "Afrika se rozpadá neboli "riftuje" na dvě části. To dává vzniknout novému oceánu," nechali se slyšet vědci.

Podle nich se postupně oddělují dvě hlavní části afrického kontinentu. Co za tímto jevem stojí a kdy k vytvoření nového oceánu přesně dojde?

Vědci uvádějí, že příčinou tzv. riftingu neboli rozpadu je roztržení jedné nebo více tektonických desek. V místě, kde k tomuto rozpadu dojde, vznikne riftové údolí. To lze dle vědců přirovnat k nížině.

Rozpad Afriky?

Nenechte se však mýlit. Riftová nížina se může utvořit jak na pevninské části kontinentu, tak například na dně samotného oceánu.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Za případným a již probíhajícím rozpadem afrického kontinentu tak stojí obří průrva z roku 2005. Právě východoafrický rift dlouhý 56 km způsobil to, co vědci nazývají rozpadem afrického kontinentu.

Obří průrva vznikla uprostřed etiopské pouště a způsobila ji seismická aktivita probíhající na dně oceánu. Trhlina se poprvé objevila na rozhraní tří tektonických desek. Ty se od té doby neustále vzdalují.

Nyní se uvádí, že délka východoafrického riftu dosahuje až 3 000 km. "Je to jediné místo na Zemi, kde můžete studovat, jak se z kontinentálního riftu stane oceánský," uvedl Christopher Moore, doktorand na univerzitě v Leedsu.

To znamená, že proces, který vznikl v hlubinách Země, se postupně dostává na povrch. Tam pak vytváří oceánskou kůru. Ta se za miliony let projeví v celé své kráse jako nový oceán.

"Vidíme, že se začíná tvořit oceánská kůra, protože se svým složením a hustotou výrazně liší od kontinentální kůry," dodal Moore.

www.jpost.com, www.indiatimes.com, www.iflscience.com