Krakov: Pohádkový zážitek

Krakov, proslulý svými vánočními trhy, nabízí prvotřídní sváteční zážitky. Konají se v historickém centru města, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, a jsou směsicí tradice a kouzla. Rynek Główny, hlavní náměstí, se promění v pohádkovou scenérii, na níž jsou k vidění ta nejlepší polská řemesla a místní umělecká díla.

Zdroj: Youtube

Dopřejte si bohatou chuť tradičního bigosu nebo se zahřejte třešňovou vodkou a medovinou. Duchovní podstata Vánoc ožívá v katedrále Panny Marie, která se pyšní největším gotickým oltářem v Evropě. Krakov se nachází pouhých 90 minut od hranic a je ideálním místem pro víkendový výlet, při kterém si užijete vánoční trhy.

Kdy: 24. listopadu 2023 až 1. ledna 2024

Katovice: Pohádkové náměstí

Vánoční trh v Katovicích, vzdálený pouhých 40 minut cesty z České republiky, je splněným snem milovníků pohádek. Na hlavním náměstí Rynek se to hemží kvalitními stánky, vynikajícími místními potravinami a pestrým kulturním programem.

Pro každého návštěvníka je tu něco kouzelného, od pohádkového vláčku až po pohyblivé postavičky v domečku. Pochutnejte si na grilovaných oštěpcích se sladkými brusinkami a ponořte se do osvětlené vánoční pyramidy a betléma.

Kdy: 17. listopadu 2023 až 7. ledna 2024

Štětín: Vánoční říše divů na řece

Štětín, ležící na řece Odře, nabízí jedinečný zážitek z vánočních trhů. Prohlédněte si stánky rozmístěné na třech náměstích, které nabízejí řadu řemeslných výrobků a místních gastronomických specialit. Popíjejte horkou čokoládu nebo kořeněný punč, poslouchejte koledy a využijte možnost setkat se s Mikulášem.

Při procházce mezi svátečními světly můžete objevit i místní poklady včetně štětínského hradu, Národního muzea a baziliky svatého Jakuba apoštola.

Kdy: 1. prosince 2023 až 23. prosince 2023

Vratislav: Polské "Benátky"

Vratislav, která je často označována za nejkrásnější vánoční trh v Polsku, se v adventním období promění ve sváteční ráj. "Polské Benátky" s malebnými mosty a ostrovy se třpytí pod tisíci světel. Hlavní náměstí se stává centrem sváteční nálady s dřevěnými stánky, kolotoči a majestátním vánočním stromem.

Objevte jedinečné dárky od dřevěných řemeslných výrobků po elegantní šperky, a pochutnejte si na sladkých koláčích a perníčcích. Za dalšími svátečními pochoutkami se vydejte na náměstí Plac Solny, které je plné ikonických vratislavských skřítků.

Kdy: 24. listopadu 2023 až 7. ledna 2024

Gdaňsk: Vánoce na pobřeží

Chcete-li zažít netradiční vánoční trhy, navštivte přístavní město Gdaňsk. Sváteční atmosféra se zde snoubí se slaným vzduchem Baltského moře. Targ Węglowy, historické hlavní náměstí, se rozzáří nádherně vyzdobenými dřevěnými stánky. Projděte se ulicemi W. Bogusławskiego a Tkacka, kde na vás čeká vůně grilovaných specialit a stánky s jantarovými šperky.

Gdaňsk letos slibuje napínavé atrakce pro všechny věkové kategorie, od Andělského mlýna až po historický kolotoč, což z něj činí nezapomenutelné prázdninové místo.

Kdy: 17. listopadu 2023 až 23. prosince 2023

Každý z těchto polských trhů se svou jedinečnou nabídkou a okouzlující atmosférou slibuje vánoční zážitek plný zázraků, tradic a radosti. Ať už se jedná o víkendový výlet nebo delší sváteční pobyt, polské adventní trhy musí navštívit všichni, kteří milují působivou vánoční atmosféru.

Zdroje: forsal.pl, blesk.cz, dama.cz