Tradiční vs. netradiční

Pokud se podíváme do českého kalendáře, Anička, Eliška, Pepík, Honza a Kubík jsou jména, která dominují. Jsou to tradiční a osvědčené možnosti. Avšak nová doba přináší i nové trendy. Rozhodující je dnes originalita, touha být odlišný. Ale kde je ta hranice mezi originálním a až příliš netradičním?

Hranice originality

Jistě, netradiční jména jako Arwen nebo Saga mají svůj půvab a zvuk, ale co jména jako Análie či Investice? Tyto dva příklady ukazují, jak může rodičovská kreativita dosáhnout svých mezí. Jméno Investice, které jedna rodina chtěla své dceři dát s myšlenkou, že dítě je významnou investicí, je skutečně originální a možná i humorné, ale je vhodné pro dítě, které bude toto jméno nosit celý život? Věřte ale, že matriční úřady nemají smysl pro humor. Análie a Investice byla jen dvě z mnoha jmen, která byla označena za nevhodná.

Seriálová horečka a extravagance

Inspirovat se jménem pro svého potomka lze třeba v televizi. Kdo by nechtěl, aby jeho dítě bylo odvážnou Esmeraldou nebo silnou Půlnoční bouří? Ačkoli úřady tuto touhu často nepodporují, některé seriálové postavy opravdu nacházejí cestu do rodných listů dětí. Pár Esmerald tu opravdu máme.

Podivná jména z různých koutů Česka

A potom jsou zde jména, která jsou skutečně unikátní, jako například Rolex. Tato švýcarská značka hodinek se stala jménem dítěte z Litomyšle. Ačkoli může být výběr považován za extravagantní, ukazuje, jak daleko mohou rodiče zajít, aby zajistili, že jejich dítě bude vynikat. A ještě několik dalších jmen, která jsou přinejmenším extravagantní: Voršila, Zvonimíra, Žitoslava, Severín, Plamen, Děpold, Arwen, César, Saga, Mauí, Narcis a Peregrin. Ano, Peregrin, možná jako postava z Pána prstenů.

Exotika v matrikách

Na druhé straně jsou zde také cizokrajná jména jako Ulféy, Lionel či Amarachi. Podobný výběr může reflektovat kulturní dědictví rodiny, obdiv k určité kultuře, nebo prostě lásku ke zvuku konkrétního jména.

Co je už za hranou

Je tu ale otázka: Jak daleko je příliš daleko? Rodiče s bujnou fantazií by měli vzít v úvahu, že netradiční jméno může způsobit dítěti nepříjemnosti. Šikana na školním hřišti, problémy s výslovností nebo nesprávné vnímání ze strany ostatních mohou mít dlouhodobé dopady. Je dobré hledat rovnováhu mezi originalitou a praktičností.

Ve světě, kde jména mohou otevřít i zavřít dveře, je dobré být opatrný. A pokud opravdu toužíte po originalitě, možná je lepší napsat netradiční román než dát dítěti jméno, které bude zdrojem jeho budoucího trápení. A kdo ví, třeba v tom románu najdete nějakou Análii nebo Investici, která se stane hrdinkou své vlastní neuvěřitelné příběhové linie, aniž by musela nést tíhu takového jména ve skutečném životě.

Zdroje: emimino.cz, novinky.cz, radiozurnal.rozhlas.cz