„Akó vendeta“

Příběh čtyřiceti sedmi róninů se odehrál na počátku 18. století a je v historii známý jako Akó vendeta neboli Pomsta sedmačtyřiceti róninů. Píše se rok 1701 a japonský císař Higašijama vysílá své vyslance na dvůr šóguna Cunajoši Tokugawy v Edu (dnešní Tokijo). Na dvůr je povolán i vysoce postavený, mladý šlechtic Asano Naganori, který má za úkol dělat panovníkovi, jeho rodině a vyslancům společnost a učit se dvorské etiketě. Tu ho učí chamtivý a zkorumpovaný mistr protokolu Kira Jošinaka, který od něho vyžaduje úplatky. Čest Asanimu však nedovolí úplatek nabídnout, protože učit ho považuje za Kirovu povinnost. Mistr se k němu proto chová s opovržením a neustále ho ponižuje. Když Kira nazve Asana venkovským křupanem bez vychování, vytáhne Asan wakizaši – krátký meč „cti“, a bodne Kiru do obličeje.

Tvrdý trest

Kira neutrpěl žádné vážné zranění, avšak vytasit meč na dvoře a zaútočit na muže, zvláště vysoce postaveného, byl závažný přestupek. Když šógun Asana vyslýchal, řekl, že nemá výčitky svědomí a že jen lituje, že Kiru nezabil. Šógun mu dal možnost čestně zemřít. Spáchat seppuku, to je japonskou rituální sebevraždu proříznutím břicha svým wakizaši.

Rodina Asana byla zneuctěna, a šógun mu zabral majetek. Asanovy samuraje to velmi pobouřilo, chtěli pána pomstít, poslušně však opustili jeho sídlo, a tak se z nich stali róninové – samurajové bez pána. Kira si byl vědom, že samuraje váže oddanost ke svému pánovi a nechal posílit své osobní stráže. Sám se dobrovolně uchýlil do „domácího vyhnanství“ v odlehlém stavení. Asanovi samurajové začali pít a marnit svůj čas v nevěstincích. Kira proto přestal být ostražitý a usoudil, že mu už nebezpečí nehrozí. Věrný samuraj Oiši však dal dohromady 47 róninů, kteří přísahali, že Kiru zabijí za každou cenu.

Čtěte také

Čtěte také

Japonské hotely lásky: Jsou rafinované, technika pro milence je jako ze sci-fi

Pomsta za smrt, smrt za pomstu  

Dne 14. prosince 1702 se oddaní róninové připravili na útok poblíž Kirova sídla. Rozdělili se na dvě skupiny. Jedna tajně vnikla do sídla a druhá přímo zaútočila. I když se Kirovi strážci bránili statečně, téměř všichni byli zabiti, ostatní zraněni. Zemřel i jeden z róninů. Když Oiši a ostatní samurajové našli Kiru, který se skrýval, dali mu možnost spáchat seppuku. Zbabělý Kira odmítnul a Oiši mu sťal hlavu. Tu pak róninové přinesli k hrobu svého pána Asana. Potom, stejně jako on, spáchali seppuku. Těla 46 róninů byla pohřbena blízko hrobu Asana v chrámu Sengakudži v Tokiju. Pověst o nich je zapsána v kronikách japonské historie a jejich hroby se staly poutním místem. (viz video).

Zdroje: www.ancient-origins.netwww.youtube.com