1. Tatry z jiné perspektivy

Slovenské Tatry už máte prochozené nebo se vám zdají příliš „mainstream“? Je dobré se vydat na polskou stranu. Ta nabízí snad ještě větší počet zajímavých míst a krásných jezer a v letním období zároveň méně dalších turistů.

Dobrým výchozím bodem je Kuźnice, odkud můžete navštívit ještě před cestou Zakopané a – pokud máte děti – místní aquapark. Dále už si můžete užívat jen klidné a čisté přírody. Na výběr máte z několika turistických tras, ale k dispozici je i lanovka, která vás přiblíží a ušetří vám síly.

Vysoké Tatry Zdroj: Simy27, Pixabay

Výhodou Tater (ať už slovenských, nebo polských) je rozsáhlá síť horských chat, které vás nikdy nenechají „ve štychu“. Vždy je ale dobré znát jejich umístění a trasu si rozvrhnout s rezervami tak, abyste věděli, že cestu zvládnete. Výhodou horských chat je, že přespání je obvykle za nízkou cenu a někdy i zdarma – stačí vám vlastní spacák a karimatka. První takovou na cestě po jezerech polských Tater je chata Murowaniec v Dolině Gasienicové.

Odtud se lze po modré či po delší černé dostat k prvnímu ledovcovému jezeru a po značených cestách pokračovat k další, ještě rozsáhlejší vodní ploše. V okolí lze podnikat nejrůznější kratší či delší výlety. Ti zkušenější, kteří mají dostatek času, se mohou vydat až k jezerům Wielky Staw Polski a Przedni Staw Polski, u jehož břehů se opět lze ubytovat v malebné horské chatě.

Čtěte také

benediktinský klášter Týnec (Tyniec)

Čtěte také

Sedm divů Polska: Projděte ohnivou stěnou a uhaste požár či putujte za dinosaury

2. Rakouské alpy

Nádhernou přírodu nabízí také Rakouské Alpy. Ty jsou stále populárnější v zimě, o to příjemnější dovolenou tady ale v létě můžete strávit. Úžasný výhled i sportovní vyžití budete mít z horské chaty Dominikus Hütte na kraji vodní přehrady Schlegeisspeicher. Unikátní podívanou zažijete na cestě mezi městem Mitterbach-Seerotte, jezerem Erlaufstausee a chatou Ötscherschutzhaus.

Rájem pro cyklisty jsou Korutany, kde můžete navštívit také řadu jezer, ale i lázní a wellness center, lanových center nebo muzeí.

Čtěte také

Opuštěný hrad v Belgii

Čtěte také

Opuštěná místa ve světě: Hrůza i panenská krása...

3. Do Rumunska za Čechy

I Rumunsko je nevyčerpatelným prostorem kouzelných míst. Populární se stalo v posledních pár letech především díky hudebnímu festivalu Banát, který může být sám o sobě skvělým prázdninovým zážitkem. Mimo něj lze v Rumunsku navštívit řadu českých osad, v nichž lidé ještě částečně žijí tradičním způsobem a částečně již z turistického ruchu. Ten zde ale zatím neruší ráz života ani krajiny, ale naopak místní život obohacuje.

Nejznámější vesnicí v oblasti Banátu je Svatá Helena, odkud se můžete malebnými turistickými cestami dostat k několika pevnostem, projít se podél Dunaje nebo se jen tak toulat krajinou. Ve vesnici pořádají také organizované vyjížďky na koni k srbským jezerům za koupáním a další aktivity.