Vedle architektonického mistrovského díla se však nachází další stavba, jejíž příběh se od jejího církevního souputníka liší – zvonice katedrály.

Zdroj: Youtube

Mnohostranná historie barokní zvonice

Zvonice kostela svatého Mikuláše, navržená proslulým barokním architektem Kiliánem Ignácem Dienzenhoferem, na první pohled vypadá jako součást kostela. Ve skutečnosti však věž nikdy nebyla součástí kostela. Místo toho byla vždy obecním majetkem, což potvrzuje znak Malé Strany nad jejím vchodem a číslo popisné 556, které kostelní stavby obvykle nemívají.

Zajímavé je, že stavba věže skončila až poté, co kostel již stál, a to za přispění Dienzenhoferova žáka a zetě Carla Luraga v roce 1755.

Věž s mnoha životy

Zvonice sloužila zároveň i jako sídlo ponocného a požární hláska. Poslední hlásný, jehož úkolem bylo signalizovat vypuknutí požáru pomocí zvonu a červeného praporku, v noci pak pomocí lucerny, se ze zvonice odstěhoval v roce 1891. Později se stala sídlem malíře Jana Vochoče, který svým uměním zachytil podstatu pražských Hradčan a střech Malé Strany.

Tajné sledovací místo

Temnější kapitolou v historii věže je její role během studené války. Byla označována jako pozorovatelna Kajka a byla jednou z více než 70 stanic Státní bezpečnosti (StB) v Praze, zaměřených na sledování diplomatického pohybu, zejména v okolí velvyslanectví USA a dalších spojeneckých zemí.

Stanoviště, na němž pracovali zajímaví vysloužilí agenti StB, hrálo až do pádu komunismu klíčovou roli v síti sledování.

Nová éra zapojení veřejnosti

Po rozsáhlé rekonstrukci v polovině 90. let 20. století se věž otevřela veřejnosti. Zahrnovala renovaci jejího šestimetrového ciferníku a historického kovaného zábradlí. Z ochozu zvonice, který je ve výšce 65 metrů a je přístupný po 215 schodech, se otevírá úchvatný výhled na město.

Nachází se zde také stálá expozice s názvem „Byt staršího věžníka s černou kuchyní“, která nabízí návštěvníkům vzácný pohled do každodenního života někdejších obyvatel věže, doplněný rekonstrukcí obytných prostor a dochované černé kuchyně.

Zdroje: novinky.cz, vychazkypraha.cz, prague.eu