Aktuální jarní roční období, kdy je lepší viditelnost a cesty jsou méně zastíněné, je ideální pro návštěvu okouzlujících, někdy až tajemných pozůstatků historické architektury.

Tajemné stavby v lese Jivina

Zdroj: Youtube

Jedna z nejzáhadnějších lokalit se nachází v lese Jivina nedaleko Dolní Rožínky. Leží zde podivná, částečně postavená stavba, v níž se mísí romantika s nádechem strašidelnosti. Byla postavena na konci 18. století hrabětem Janem Nepomukem Mitrovským a její původní účel zůstává záhadou. Mohlo jít o nedokončenou kapli, lesní divadlo nebo jen o okrasnou bláznivinu jako součást scénického řešení nedalekého lesoparku Templ, založeného v letech 1781 až 1799.

Přístupné zříceniny podél cesty

Pro ty, kteří hledají dostupnější možnosti, uvádí portál "Kudy z nudy" řadu zřícenin, které se vhodně nacházejí v blízkosti silnic. Patří mezi ně kostel svatého Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem, klášterní kostel v Kuklově, kostel svaté Apoleny u Přimdy a kostel svaté Barbory u Všekar. K těmto místům se lze snadno dostat bez namáhavého úsilí a podrobného mapování.

Dobrodružné nálezy

Dobrodružnější badatele by mohly přilákat zříceniny kostela svatého Mikuláše na hoře Krudum u Horního Slavkova. Jeho základy, které byly dlouho ztraceny časem, znovuobjevila skupina nadšených studentů archeologie teprve v roce 2002, což z něj činí mimořádně vzrušující nález pro nadšence.

Zřícenina hradu rodiny Windischgrätzů

Nedaleko Tachova se nacházejí zříceniny starého hradu, původně klášterního kostela, který si Windischgrätzové během josefínských reforem přeměnili na své sídlo. Alfréd I. Windischgrätz, který byl vášnivým jezdcem na koni, rozšířil v polovině 19. století stavbu o velkolepou jízdárnu v novorománském a novorenesančním slohu, což ještě umocnilo velkolepost místa.

Spojení umění a architektury s přírodou

V lesích nedaleko Klatov se nachází barokní kaple svatého Jana Nepomuckého. Místo bylo oživeno díky tvůrčímu projektu studentů Západočeské univerzity v Plzni, jehož součástí je podlaha navržená tak, aby napodobovala vodní hladinu rozrušenou padající kapkou. Podobné umělecké snahy lze spatřit v přízračných sádrových sochách kostela svatého Jiří v Lukové a křížové cestě u zříceniny kostela svatého Blažeje v Branišově, přičemž každá z nich dodává historickému prostředí současný nádech.

Místa viditelná z hlavních silnic

K dalším pozoruhodným zříceninám patří kaple Povýšení svatého Kříže, viditelná z dálnice D11 u Starého Vestce. Tato zřícenina, ačkoli se nachází v centru města, nabízí klidné útočiště s nádhernými výhledy a je přístupná po značených stezkách.

Belveder: Fotogenická památka

A konečně barokní letohrádek a paulánský klášter známý jako Belveder je ikonickým místem nacházejícím se na kopci Vysoká nedaleko Suchdola. Toto malebné místo, které se nachází nedaleko rozhledny Vysoká a západně od Kutné Hory, nabízí dokonalou kombinaci historie a přírodních krás, ideální pro fotografování a historické bádání.

Zříceniny rozeseté po české krajině vyprávějí příběhy minulých staletí a vybízejí návštěvníky, aby se vrátili v čase a zažili půvab architektonických pozůstatků. Ať už jsou snadno přístupné, nebo ukryté hluboko v lesích, každé místo nabízí jedinečný pohled na bohaté dědictví země.

Zdroje: cs.wikipedia.org, kudyznudy.cz, hrady-zriceniny.cz