V České republice eviduje Ministerstvo životního prosředí téměř tři desítky zoologických zahrad, které mají patřičnou licenci. Konkrétně jich k loňskému březnu fungovalo po celé zemi 28. Některé jsou notorické známé, jiné méně. I menší zoo ale stojí za vidění.

Zoo Hluboká nad Vltavou

Zdroj: Youtube

Zoo Hluboká nad Vltavou stojí za zmínku pro svou unikátní atmosféru. Nachází se v okolí krásného zámku Hluboká a nabízí pohled na zvířata v malebném prostředí. Zoo je známá svou péčí o vzácné druhy ptáků a vodních zvířat.

Zoo Faunapark Horní Lipová

Zoo Faunapark Horní Lipová je skrytá v malebné oblasti nedaleko města Jeseník a je ideálním místem pro rodinný výlet. Jde o malou rodinnou zoo s přátelským prostředím. Kromě jiného vám zde budou nad hlavou volně přelétat papoušci Ara. Když budete mít štěstí, spatříte i tančící opeřence.

Zoo Jihlava

Zoo Jihlava na Vysočině je jednou z těch, které mohou překvapit svou rozmanitostí. Kromě standardních expozic nabízí také tropický skleník s motýly a speciální akvárium se sladkovodními i mořskými druhy. Návštěvníci se mohou těšit na příjemnou atmosféru a odpočinek ve stínu stromů.

Zoopark Zájezd

Zoopark Zájezd, ležící v malebné krajině Středočeského kraje, je skvělým místem pro odpočinek a zábavu. Specializuje se na domácí druhy zvířat a má rozsáhlé expozice s výukovými prvky. Pro děti je připravené interaktivní hřiště a možnost vyzkoušet si práci "malého zoologa".

Zoo Na Hrádečku

Zoo Na Hrádečku najdete v obci Horní Pěna u Jindřichova Hradce a obdivovat zde můžete asi 200 druhů zvířat, která jsou řazena mezi ohrožené druhy živočichů a jsou chráněna úmluvou CITES. Mezi největší šelmy patří lvi či hyeny, ale v zoo narazíte i na zajímavou sbírku 15 druhů šípových žab. Také zde mají rozsáhlou kolekci plazů, kterou tvoří největší počet chovaných druhů u nás v zoo.

Zoo Děčín

Zoo Děčín se nachází v krásné krajině severních Čech a přináší zvířecí radosti návštěvníkům zdejšího regionu. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáte. Díky svému umístění v lesním prostředí patří k nejkrásnějším zoo v Česku.

paraZOO Vlašim

Pokud hledáte něco opravdu výjimečného, můžete vyrazit do paraZOO, která se nachází v zahradě Podblanického ekocentra Českého svazu ochránců přírody v centru Vlašimi. Vznikla v roce 2012 a poskytuje útočiště pro čtyři desítky trvale handicapovaných živočichů. Díky kvalitní péči se zdejší zvířata dožívají i přes svá zranění opravdu vysokého věku.

Navštívením těchto méně známých zoologických zahrad a zooparků můžete objevit nové zajímavosti a podpořit péči o zvířata v různých regionech České republiky.

Vyzkoušejte si, jak dobře znáte české zoologické zahrady!

Kvíz: Jak dobře znáte české zoo?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: cs.wikipedia.org, zoo-hodonin.cz, travelking.cz