Na stáří do ráje

Zatímco někteří by svou rodnou hroudu neopustili, ani kdyby jinde měli všechno za hubičku, jiní touží prožít podzim života třeba v místě, o kterém celý život snili. Lidí, kteří si odpracovali své, jsou všude miliony. O nové střeše nad hlavou uvažují penzisté v různých koutech světa, ať již kvůli poznávání jiné kultury a míst, slunci, které hřeje po celý rok či jen „prakticky“ chtějí využít své úspory. Velkou roli hrají přívětivější prostředí a příznivější ceny.

Průzkumy zabývající se nejvhodnějšími místy pro život v důchodu berou v úvahu různá hlediska, z těch základních především bezpečnost, cenu za bydlení, úroveň a dostupnost zdravotní péče, náklady na živobytí. Přihlížejí k potřebám jednotlivců, zda si chtějí užívat moře, kulturního nebo společenského života, poznávat krásy přírody nebo pamětihodnosti, či žít někde mimo ruch v klidném koutě. Pojďme se nejdříve podívat, jak to vidí za velkou louží.

Kde je dobře…

Důchodci v USA s rostoucí penzijní krizí houfně opouštějí zemi, protože je tam pro ně draho. Tak to alespoň uvádí na svých stránkách Forbes. Nedávno shrnul poznatky z několika letošních odborných průzkumů a zveřejnil pět cenově dostupných a nejlepších míst pro důchod. Krásných a příznivých zemí, kde lze levně žít je celé řada, ale pro Američany jednoznačně vede Evropa. Na jedné straně to je touha vrátit se do země předků, na druhé v některých zemích můžou žít daleko levněji.

Na seznamu všech se prý jednomyslně objevuje Rumunsko. Láká na „úžasnou krajinu a malebná městečka“ a hlavně nízké životní náklady. Mezi nejlevnější západoevropské země patří Portugalsko, byť je dražší než východní. Nabízí dostupné nemovitosti, dobrou zdravotní péči zdarma i pro přistěhovalce, teplé klima. Ve Spojených státech je u penzistů velmi oblíbené.

A hádejte, která země je další? Jejím hlavním městem je Praha. Forbes uvádí, že ve městě v srdci Evropy jsou náklady vyšší, ale jinak má země „nádherné scenérie a malebnou krajinu,“ a pokud jde o nemovitosti, ty jsou cenově dostupné. Jen pro zajímavost: dle světových tabulek World Population Review (nezávislá nezisková organizace poskytující údaje o světové populaci a demografii) tu máme měsíční rozpočet na jednu osobu devět set padesát eur, což je k dnešnímu dni nějakých dvacet čtyři tisíc. Najíme se od sedmdesáti do sto deseti korun, životní úroveň je zhruba stejná jako v sousedním Německu, jen to tu máme o polovinu levnější. Dle zmíněné WPR patříme mezi nejšťastnější země světa.

Za „skrytý klenot“ uvedený na každém seznamu cenově dostupných evropských zemí pro důchodce je Bulharsko. Měsíční náklady živobytí se pohybují kolem šesti set dolarů, jednopokojový byt stojí včetně energií v přepočtu na koruny dvanáct tisíc. Pětici uzavírá Španělsko. Teplíčko, vynikající kuchyň, velmi dobrá zdravotní péče a kulturní vyžití jsou mezi hlavními výhodami, jež ho na americký seznam zařadily.

Kam míří Evropané?

Pro evropského důchodce je rájem Maďarsko. V poslední době se jich tam stěhuje natrvalo stále víc. K tomuto závěru dospělo několik odborných studií a výzkumné centrum v Rumunsku. Nižší ceny potravin a služeb a dostupné nemovitosti jim zaručují kvalitnější a bezstarostnější život. Vyhledávají převážně venkovské oblasti, daleko od ruchu velkoměst, kde můžou žít poklidný život. A co víc, najdou tu mnoho krásných a turisty vyhledávaných míst, k rumunskému moři to nemají daleko. Většina z nich přichází z Belgie, Německa či Nizozemí.

A kam by měl zamířit náš důchodce? Mezi pěti pro důchodce letos nejdoporučovanějšími je již zmíněné Španělsko vyhledávané pro středomořské klima, moře, volný životní styl, historii, kulturu a skvělou kuchyň. V podstatě to samé nabízí Portugalsko, avšak s poklidnějším životem. Další nový domov může poskytnout Kostarika s panenskými plážemi, tropickým rájem s bohatou faunou a flórou. Navíc je tu celý rok příjemné jaro. Nepřekvapí proto, že se letos ocitla na prvním místě světového důchodového indexu, hlavně díky velmi příznivým nákladům na živobytí a kvalitní lékařské péči.

Pokud našeho penzistu nezláká Švýcarsko Střední Ameriky, jak se Kostarice přezdívá, pak si může užívat svých úspor v Panamě či Mexiku. První zmíněná země navzdory místním problémům nabízí pohodový život, a kromě nádherného prostředí i hodně dobrou zdravotní péči. Je nejlevnější ze všech Latinskoamerických zemí, které jsou obecně považované za vysněnou zemi důchodců. Druhá, to je téměř synonymum kultury, historického dědictví, přírodních krás…  Přívětiví a vřelí lidé a vyhlášená kuchyň jsou už jen třešničkou na dortu. Na světovém indexu jsou na třetím a čtvrtém místě.

Souhlasíte s průzkumy nebo zastáváte „doma nejlíp“? Překvapilo vás něco? Pokud se vám výčet nezdá dostatečný, pro další nabídky a zajímavosti můžete zavítat do naší galerie či se v ní jen zasnít nad obrázky.  

Zdroje: www.fanatik.ro, www.forbes.com, blog.stannah.cz, internationalliving.com, ifamagazine.com