Posázavský pacifik: Cesta za historií

Zdroj: Youtube

Železnice Posázavský pacifik, zahrnující zejména tratě č. 210 z Prahy do Čerčan a č. 212 z Čerčan do Světlé nad Sázavou, měří asi 130 km a vede podél krásné řeky Sázavy. Na trati jezdí nejen pravidelné osobní vlaky, ale o víkendech se zde konají i nostalgické jízdy parních lokomotiv.

Železnice získala za první republiky legendární status díky úchvatné přírodní scenérii připomínající Divoký západ, jak ji ve svých románech vylíčili Jack London a E. T. Seton, což inspirovalo její přezdívku "Posázavský pacifik".

Jedním z vrcholů trasy je viadukt Žampach, 110 metrů dlouhý kamenný most se sedmi oblouky, který se tyčí 41 metrů nad údolím Kocour. Je to jeden z nejvyšších kamenných mostů v Evropě, který dodává vyhlídkové jízdě historickou a architektonickou velkolepost.

Krušnohorský Semmering: Krása ve výškách

Krušnohorský Semmering je součástí vysokohorské železniční trati spojující Karlovy Vary v České republice s německým Johanngeorgenstadtem. Tento úsek železnice, zejména mezi Nejdkem a Perninkem, je pozoruhodný svým strmým stoupáním, na pouhých patnácti kilometrech překonává 365 metrů. Na trase se nacházejí tři tunely a unikátní inženýrský zázrak známý jako Novoamerická smyčka, kde vlaky provádějí obrat o 180 stupňů.

Železnice dosahuje převýšení 915 metrů a poskytuje nejen náročnou trasu pro vlaky, ale také panoramatické výhledy na Krušné hory a údolí řeky Rolavy. Stanice Pernink, která se nachází na této trati, je druhou nejvýše položenou železniční stanicí v Čechách. Prim v tomto ohledu drží Kubova Huť na Šumavě.

Švestková dráha: Místní přírodní krásy

Švestková dráha, kouzelná lokální trať v severních Čechách, spojuje města Litoměřice, Lovosice a Most. Trať, jejíž historie sahá až do roku 1898, má bohatou historii a nabízí každodenní dopravu pod linkou U10. Trasa prochází malebným Českým středohořím, oblastí bohatou na historické památky a ideální pro procházky přírodou a cykloturistiku.

Švestková dráha, pojmenovaná podle hojných švestkových sadů, které kdysi pokrývaly zdejší krajinu, se dnes snaží zachovat své dědictví, a to i přes úpadek místní produkce švestek způsobený nemocemi. Trať je známá svou pohostinností a nabízí cestujícím služby, jako je švestkový čaj nebo káva zdarma, což umocňuje celkový zážitek z cestování.

Nezapomenutelné cestování

Železnice v České republice nejen usnadňují cestování, ale také uchovávají a prezentují přírodní krásy a technické dědictví země. Každá železniční trasa se svými jedinečnými vlastnostmi a krajinnou nabídkou poskytuje nezapomenutelné a obohacující zážitky všem, kteří po nich cestují. Ať už vás láká kouzlo historických viaduktů, nebo klidné krajiny, cesty po českých železnicích slibují podmanivou směs historie, přírody a dobrodružství.

Zdroje: kudyznudy.cz, forbes.cz, idnes.cz