Věž s bohatou minulostí, která se prolíná s dějinami města, nabízí jedinečný pohled do minulých dob, které byly poznamenány válkami, legendami a honbou za spravedlností hrůznými prostředky.
Věž s bohatou historií
Věž původně známá jako Špilhajbl, což je název odvozený od Jiřího Spilhaybla, budějovického starosty z 15. století, prošla významnými proměnami. Konstrukce věže s půdorysem šest krát osm metrů byla funkční, ale zároveň přinášela nebezpečí pro ty, kteří se nešťastně ocitli v jejích zdech.
V roce 1612 ji zpustošil katastrofální požár, který pravděpodobně z´působil blesk, který přitáhly kovové makovice zdobící její střechu. Dnešní podoba věže je výsledkem rekonstrukce, která následovala po tomto neštěstí.
Bašta obrany a strachu
Věž Železná panna sloužila dvojímu účelu, který odráží dichotomii lidských vynálezů – obrana a trýzeň. Byla nejen vojenskou baštou, kde se skladoval střelný prach, pušky, háky a děla, ale také místem temnoty, kam byli vězni posíláni otvorem v podlaze do přízemí.
Legendy šuškají o mučírně v jejích zdech, kde se nacházelo zařízení tak ponuré, že dalo věži její dnešní jméno: Železná panna. Tento přístroj, určený k získání přiznání prostřednictvím bolesti, byl hrůznou novinkou, která tělo polapila ostrými hroty, pečlivě umístěnými tak, aby prodloužily agónii, aniž by zasadily smrtelnou ránu.
Mýtus a skutečnost
Existence mučicího nástroje známého jako "železná panna" ve věži nikdy nebyla prokázána. Historik Karl Pletzer upozorňuje na absenci konkrétních důkazů. Nicméně v roce 1993 regionální tisk zveřejnil úryvky z dopisu A. Neubauera, který žil v místním chudobinci. V dopise tvrdí, že železná panna se skutečně v této věži nacházela, než byla přesunuta do Vídně. Po revoluci v roce 1848 byly učiněny pokusy o navrácení relikvie do Českých Budějovic, ale ty byly odmítnuty.
Živý památník historie a hrůzy
Dnes se věž Železná panna ujala svého dědictví. Od roku 2005 je otevřena veřejnosti a od května do září nabízí cestu časem. V nejvyšším patře se vedle různých výstav nachází replika nechvalně proslulého mučicího zařízení. V roce 2017 se stala domovem jediné stálé expozice věnované Přemyslu Otakarovi II. v České republice, která snoubí vojenský význam věže s jejím temným folklórem.
Zdroje: ceskobudejovicky.denik.cz, kudyznudy.cz, turistika.cz