Je snadné pochopit, proč se tento rodinný dům stal jakousi místní hvězdou. Na první pohled by si vilu mohl nepozorný turista splést s městským trajektovým terminálem, a to díky jejímu dynamickému tvaru připomínajícímu loď. Výrazný design však nebyl náhodou, ale výsledkem lásky majitele k moři a touhy po obytném prostoru, který rezonuje s rytmem vln.

Zdeněk Fránek s využitím svých odborných znalostí a klientovy vize vytvořil příběh námořnické elegance, který vzdává hold přímořskému kouzlu Zadaru.

Vytesán z kamene, tvarován mořem

Vila nevyniká pouze svým tvarem, ale také harmonickým začleněním do místního architektonického jazyka. Frankova volba vápence jako základního materiálu odráží tradiční stavební styly regionu. Tato volba byla více než estetická, byla poklonou řemeslné zručnosti místních kameníků, jejichž pečlivá práce dává vile pocit kontinuity s historickými stavbami Zadaru.

Pečlivost, s jakou Zdeněk Fránek přistupuje k detailům, se promítá i do interiérů vily, kde se výrazně uplatňuje vápenec, který vytváří plynulý přechod z exteriéru do interiéru. Na nádvoří, které připomíná uličky starého města Zadar, je umístěna vápencová lavička a fontána, které ztělesňují moderní minimalismus vycházející ze starých tradic.

Cesta prostorem a časem

Po vstupu do vily se člověk přenese do říše, kde se stírají hranice mezi interiérem a mořským horizontem. Obytný prostor v přízemí s otevřenou kuchyní a rozsáhlou jídelnou se skrze kolosální posuvné okno otevírá výhledům do zahrady a na moře za ní. Architektonické pojetí zve krajinu do domu a nabízí zážitek z okouzlujících západů slunce na dalmatském pobřeží.

Útočiště kapitána

Když vystoupáte na horní palubu, dosáhne námořnická tématika svého vrcholu. Zde se dům vedle ložnic a společenských prostor pyšní také pracovnou připomínající kapitánský můstek. Prosklené zábrany a otevřená terasa zvou dovnitř a nabízejí jedinečný výhled na moře a obzor. Patro je srdcem domu a poskytuje klidné útočiště, a to i přes hravý zákaz vstupu žen, pravidlo spíše humorné než vynucované.

Více než dům

Vznik vily byl dlouholetým snem jejího majitele, snem, který se zhmotnil díky spolupráci s Fránkem, jež přesáhla jejich celoživotní přátelství. Výsledkem je stavba, která je domov, jenž skutečně odráží vášně svého majitele.

Zdroje: vikend.hn.cz, idnes.cz, kudyznudy.cz