Seznamte se s některými z pramenů a legendami, které je obklopují.

U tří habrů: Studánka pro zamilované

Zdroj: Youtube

V malebném berounském okrese, nedaleko obce Vysoký Újezd, leží pramen známý všem zamilovaným. Studánka zamilovaných, nazývaná také studánka lásky, prý spojuje páry na věčné časy, pokud se z ní napijí a slíbí si lásku. Místo označuje půvabná kaple svatého Antonína, kde si návštěvníci mohou odpočinout a nasát klidnou atmosféru. Nedaleko romantického pramene se nachází obec Loděnice, která se proslavila jako místo natáčení oscarového filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky.

Jelení studánka: Klidné útočiště

Na ty, kteří se vydají na východ, čeká okouzlující cíl u Jelení studánky, která se nachází nedaleko hřebene Jelení v přírodní rezervaci Břidličná. Malebný pramen je ideální zastávkou při cestě na Praděd, nejvyšší horu Moravy, která se tyčí do úctyhodných 1 491 metrů. V okolí pramene rostou vzácné rostliny včetně majestátního zimolezu, což ještě umocňuje přírodní půvab lokality. V blízkosti pramene se nachází chráněné místo, kam se mohou návštěvníci uchýlit v případě nepříznivého počasí. Ačkoli je zdejší voda pitná, nejsou jí přisuzovány žádné zázračné vlastnosti.

Zázračná studánka: Léčivé vody Křemešníku

V přírodní rezervaci Křemešník na Vysočině se nachází několik studánek, ale Zlatá neboli Zázračná studánka vyniká svou legendární léčivou silou. Naproti kapli svatého Jana Křtitele teče pouze od Vánoc do léta a vybízí návštěvníky, aby přišli a vyzkoušeli její pověstné blahodárné účinky, dokud mohou. Historické prameny vyprávějí o vojákovi, jehož zranění se zázračně uzdravilo díky její vodě. Kolem kaple Nejsvětější Trojice a na vrchol Křemešníku vede malebná tříkilometrová naučná stezka Křemešník, která nabízí nádherné výhledy a možnost zamyslet se nad přírodními krásami a mystickým dědictvím zdejší oblasti.

Zdislavina studánka: Poutní cesta za uzdravením

Zdislavina studánka, která se nachází nedaleko Bredovského letohrádku v Jablonném v Podještědí na Liberecku, je proslulá svou léčivou vodou spojenou se svatou Zdislavou z Lemberka. Po její smrti v roce 1252 se pramen stal neoficiálním poutním místem. O neutuchající víře v sílu pramene svědčí empírový gloriet postavený v roce 1862 a obnovený v roce 1995. Návštěvníci mohou sledovat zelenou turistickou značku a najít tento skrytý klenot, který se nachází na levém břehu Panenského potoka nedaleko zámku Lemberk.

Studánka Panny Marie Lurdské: Svědectví víry

V Novohradských horách, nedaleko rakouských hranic, leží studánka Panny Marie Lurdské. Zázračná voda zde vyvěrá z kamenné jeskyně vedle jeskynní kaple z roku 1892, která označuje poslední zastavení křížové cesty. Místní legenda vypráví o manželském páru ze Štýrska, jehož nemocné dítě se po koupeli v prameni uzdravilo, což jim bylo zjeveno ve snu. Legenda učinila z místa uctívané místo, kde poutníci hledají přímluvu Panny Marie za uzdravení.

U Kněžny: Vrácený zrak

Nedaleko obce Studený na pomezí Pelhřimovska a Benešovska se nachází pramen, který v roce 2011 získal titul nejkrásnější studánka Vysočiny. Tato studánka prý vrátila zrak slepé kněžně Svatavě. Klidné místo, které se nachází v blízkosti kaple Panny Marie z počátku 20. století, nabízí dokonalé útočiště pro rozjímání, rušené pouze jemným šuměním stromů.

Zázračná cesta

Prameny v České republice jsou zdrojem vody, kolem kterých kolují legendy o lásce a uzdravení. Každý pramen má svůj jedinečný příběh a sílu a přitahuje návštěvníky hledající zázraky a spojení s minulostí. Ať už chcete posílit svou lásku, hledáte uzdravení, nebo si jen užíváte klidnou krásu těchto míst, magické prameny České republiky nabízejí cestu, která nemá obdoby.

Zdroje: ahaonline.cz, kudyznudy.cz, prozeny.cz