Lom Výkleky, který se nachází v nadmořské výšce 321 metrů, nabízí jedinečné spojení přírodních krás a vodního dobrodružství.

Malebný zážitek z koupání

Zdroj: Youtube

Vstup do vody v lomu Výkleky se vyznačuje mírně se svažující oblázkovou pláží, díky níž je pro plavce snadno přístupný. Další části lomu se vyznačují působivými skalními útesy, které poskytují jak snadný přístup do vody, tak nádherný výhled na okolní krajinu. Voda je zde výjimečně čistá, takže plavci vidí až tři metry pod hladinu, což umocňuje celkový zážitek z koupání.

Ideální podmínky pro letní koupání

V letních měsících se teplota vody v lomu Výkleky pohybuje v průměru kolem 17 stupňů Celsia, což nabízí osvěžující únik z horka. Vysoké skály obklopující lom zdobí bujná zeleň, která vytváří malebnou kulisu, jež přispívá ke klidné atmosféře oblasti. Skály poskytují nejen stín a chladivý vánek, ale také úchvatné výhledy na vodní hladinu a okolí lomu.

Ráj potápěčů

Pro milovníky potápění je lom Výkleky skutečným rájem. Díky maximální hloubce šesti metrů a kamenitému dnu nabízí lom četné možnosti pro podvodní průzkum. Potápěči mohou očekávat, že se setkají s různorodým vodním životem, včetně malých rybek, raků i drobných medúz.

Lom je vybaven tenkým lanem navlečeným asi 50 centimetrů nade dnem, které potápěče vede ke kesonu s ventilem pro výměnu vzduchu. Lano pak pokračuje na opačnou stranu lomu a poskytuje naváděnou cestu pro průzkum.

Bezpečnost a předpisy

Přestože lom Výkleky nabízí nevšední zážitek pro plavce i potápěče, je třeba upozornit, že se zde plave na vlastní nebezpečí. Lokalita není oficiálně regulována jako veřejná koupaliště, takže návštěvníci musejí dbát zvýšené opatrnosti a všímat si svého okolí. Kromě toho zde platí několik předpisů, které mají za cíl chránit přírodní krásy a bezpečnost lomu. Patří mezi ně zákaz koupání psů, táboření, rozdělávání ohňů, kácení stromů a využívání přilehlých soukromých pozemků.

Zdroje: kudyznudy.cz, svetcestovatele.cz, jednoustopouceskem.cz