Česká republika se chlubí nepřeberným množstvím zatopených lomů v České republice, kde si můžete dopřát osvěžující letní zážitky.

Lom Hradišťský vrch: Oáza klidu v přírodě

Lom Hradišťský vrch, který se nachází nedaleko lázeňského města Konstantinovy Lázně, je proslulý svou tyrkysově modrou vodou. Je obklopený hustými lesy, což umocňuje pocit úniku z rušného městského života. Není to jen místo ke koupání, ale díky malebnému prostředí slouží také jako oblíbené místo pro svatby. Návštěvníci často kombinují koupání s výletem k nedalekým zajímavostem, jako je například zřícenina hradu Gutštejn, takže se nejedná pouze o den u vody, ale o poznávání přírody a historie.

Lom Bořená Hora: Historie a relaxace

Zdroj: Youtube

Lom Bořená Hora, kde se kdysi v minulém století těžila žula, se proměnil v jedno z nejúchvatnějších přírodních koupališť ve středních Čechách. Lom, obklopený skalními masivy, nabízí snadný přístup a krásná odlehlá místa ideální pro relaxaci. Pro ty, kteří hledají víc než jen koupání, jsou k dispozici půjčovny paddleboardů a pro potápěče mohou být zajímavým objevem na dně lomu potopené vraky aut a vrtulníků.

Lom Hříměždice: Ráj pro adrenalinové nadšence

Lom Hříměždice, další bývalá těžební lokalita žuly, je dnes centrem relaxace i adrenalinových aktivit. Nacházejí se zde přírodní plošiny, některé až deset metrů vysoké, které si oblíbili milovníci skoků do vody. Koncem července se v lomu koná akce "High Jump", extrémní skoky do vody, které přitahují zájemce o vzrušení z různých regionů.

Lom Horní Cerekev: Čistá voda Vysočiny

Lom Horní Cerekev, považovaný za jedno z nejčistších přírodních koupališť na Vysočině, leží na jihovýchodním okraji města Horní Cerekev. Těžba zde skončila v 80. letech 20. století a zanechala po sobě rozsáhlou vodní plochu, která se rozprostírá v délce 400 metrů a dosahuje hloubky až 22 metrů. Lom je rájem nejen pro plavce, ale také pro potápěče, kteří si mohou prohlédnout dřevěnou sochu žraloka umístěnou pět metrů pod hladinou.

Lom Dasnice: Klidné útočiště

Tento bývalý lom, který se nachází mezi obcemi Bukovany, Citice, Hlavno a Dasnice, ukončil těžbu v roce 2004. Krátce po ukončení těžby začaly rekultivační práce na přeměně území. Do roku 2018 snahy vyvrcholily vytvořením dvouhektarové vodní plochy obklopené nově vysázenými stromy a udržovanými cestami. Dnes lom Dasnice slouží jako klidné místo k odpočinku a koupání a nabízí návštěvníkům dostatek prostor k odpočinku a užívání si přírodního prostředí.

Lom Rabí: Skrytý poklad u hradu

Nedaleko známého hradu Rabí se nachází méně známý klenot, lom Rabí. Malé přírodní jezírko, obklopené vysokými skalami a bujnými lesy, se pyšní nedotčenou vodou ideální ke koupání. Za vodní hladinou lomu se z vyhlídky nad jezerem nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Návštěvníci Rabího lomu si mohou prohlédnout také nedaleké město Sušice a malebné rozhledny Svatobor a Sedlo, a obohatit tak svůj výlet o kulturní a přírodní zážitky.

Zatopené lomy: Přírodní krásy a dobrodružství

Zatopené lomy v České republice nabízejí jedinečnou kombinaci přírodních krás, historického významu a rekreačních aktivit. Tato přírodní koupaliště představují dokonalé útočiště pro ty, kteří se chtějí v teplých letních měsících ochladit, a zároveň nabízejí příležitosti k dobrodružství a odpočinku. Ať už se jedná o potápění za účelem zkoumání podmořských artefaktů, nebo prostě jen o koupání obklopené klidem přírody, jsou tyto lomy důkazem krásy a všestrannosti české krajiny.

Únik do přírody

S rostoucími teplotami nabízejí zatopené lomy v České republice ideální místa pro ochlazení a užívání si přírody. Ať už hledáte odpočinek, dobrodružství nebo jen krásné místo ke koupání, lomy vám poskytnou jedinečný a osvěžující únik. Vyberte si svůj oblíbený a ponořte se do průzračné, chladivé vody pro nezapomenutelný letní zážitek.

Zdroje: idnes.cz, prozeny.cz, cestovinky.cz