Ačkoli je pravděpodobnost zasažení bleskem relativně nízká (Národní meteorologická služba odhaduje pravděpodobnost zasažení bleskem na 1 : 13 500), zůstává během bouřky potenciálním nebezpečím, zejména pro ty, kteří se ocitnou venku v rizikovém prostředí.

Zdroj: Youtube

Dvakrát do stejného místa?

Běžný mýtus tvrdí, že blesk nikdy neudeří dvakrát do stejného místa. To je však mylná představa. Blesk může udeřit do stejného místa vícekrát a také tak činí, zejména pokud se jedná o nápadný bod, jako je vysoká budova nebo hromosvod.

Například do Empire State Building udeří blesk přibližně 25krát ročně. Tyto stavby mají často instalované hromosvody, které bezpečně odvádějí elektrický náboj do země, což dokazuje, že nejenže blesk může udeřit do stejného místa vícekrát, ale některá místa jsou vzhledem ke své výšce a složení skutečně náchylná k opakovaným úderům.

Proč blesk častěji zasahuje muže?

Zajímavé je, že statistiky odhalují rozdíl mezi pohlavími obětí úderu blesku, kdy muži jsou výrazně častěji zasaženi než ženy. Podle výzkumu analyzujícího údaje o zásahu bleskem z let 2006 až 2016 tvořili muži 79 % z 352 obětí zásahu bleskem.

Rozdíl je z velké části přičítán chování a výběru činností. Mnoho mužů je zasaženo při venkovních sportech nebo aktivitách, jako je rybaření, golf, běhání a hraní fotbalu. Podobné činnosti nejenže zvyšují riziko úderu blesku, ale také naznačují tendenci mužů podceňovat nebezpečí blesku ve srovnání se ženami.

Geografická ohniska

Spojené státy mají své "hlavní město blesků" na Floridě, ve státě, který za posledních 50 let zaznamenal 2 000 úrazů způsobených bleskem. Překvapivé je, že přibližně třetina úrazů způsobených bleskem se stane v interiéru, což zdůrazňuje důležitost správných bezpečnostních opatření i uvnitř budov.

Ochranná opatření při bouřkách

Chcete-li minimalizovat riziko úderu blesku, je nutné při prvních známkách bouřky okamžitě vyhledat úkryt. Ve vnitřních prostorách je nejbezpečnější držet se dál od vody, oken, dveří a elektrických spotřebičů. Přepěťové ochrany mohou ochránit elektroniku před napěťovými špičkami způsobenými bleskem. Ne všechny budovy však poskytují stejnou ochranu; ty, které nemají funkční hromosvod, jsou ohroženy.

Pokud se ocitnete venku, vyhýbejte se otevřeným polím, vyvýšeným místům a izolovaným vysokým objektům, jako jsou stromy. Dřepění nízko nad zemí v hustém lese, příkopu nebo údolí může riziko snížit. Vyhýbejte se vodním plochám a kovovým předmětům, protože mohou přitahovat blesky. Ve skupinách se rozptylte, abyste minimalizovali riziko vícenásobného poranění.

Automobily s kovovými rámy mohou při bouřce poskytnout bezpečné útočiště za předpokladu, že okna a dveře zůstanou zavřené.

První pomoc při úderu blesku

Okamžitá pomoc po zásahu bleskem může mít zásadní význam. Kroky se podobají ošetření jiných forem úrazu elektrickým proudem nebo popálenin, včetně provádění resuscitace, pokud oběť nedýchá nebo nemá puls, ošetření popálenin a přivolání záchranné služby.

Úder blesku ztělesňuje nepředvídatelnou a nebezpečnou povahu bouřek. Pochopení tohoto jevu, rozpoznání faktorů chování, které přispívají k rozdílům mezi pohlavími obětí úderu blesku, a dodržování bezpečnostních zásad může významně snížit rizika spojená s bleskem. Ať už jste kdekoliv, je pro bezpečnost při bouřkách zásadní dodržovat správná bezpečnostní opatření.

Zdroje: denik.cz, stoplusjednicka.cz, novinky.cz