Jedním z takových skrytých klenotů je dvousetkorunová bankovka z roku 1993, která, pokud budete mít štěstí a najdete ji s určitou zvláštností, může výrazně vylepšit váš rodinný rozpočet. Za vším stojí unikátní omyl. Je třeba ale vědět, jak vzácnou bankovku poznat.

Zdroj: Youtube

Záhadný kovový proužek

V roce 1993, po rozdělení se Slovenskem, Česká republika naléhavě potřebovala vlastní měnu. Během výrobního procesu ve Státní tiskárně cenin došlo k nepředvídané chybě, která připravila půdu pro pozoruhodný příběh. Ochranný proužek, základní prvek výroby bankovek, byl omylem dodán z Německa. Ještě zajímavější je skutečnost, že kovový proužek nesl nápis "Republique du Zaire", což byl odkaz na exotický africký stát.

Roman Veselý z AUREA Numismatika pro ŽivotvČesku.cz vysvětluje: "Jedná se o dvousetkorunu z roku 1993 s ochranným proužkem s nápisem Republique du Zaire. Udělali chybu, vzali jinou špejli kovového proužku. Drtivá většina byla zachycena, ale několik kusů se dostalo do oběhu." Bankovky se nyní staly velmi vyhledávanými mezi sběrateli pro svou vzácnost a unikátní původ, a jejich hodnota se může vyšplhat až na 400 tisíc korun.

Hon na "africké" bankovky

Přesný počet dvousetkorunových bankovek z roku 1993 s Janem Ámosem Komenským a nápisem Republique du Zaire v oběhu zůstává záhadou. Sběratelé včas rozpoznali jejich potenciální hodnotu, což vedlo k rychlému stažení unikátních bankovek z oběhu. Dnes se odhaduje, že může být v oběhu 30 až 100 kusů "afrických" bankovek. Šance, že na některý z těchto skrytých pokladů narazíte, je sice malá, ale jak se říká, štěstí přeje připraveným.

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, penize.cz, zivotvcesku.cz