Mezi poklady Boudy patří český unikát, model dělostřelecké výsuvné otočné věže, který je umístěn v objektu K-S 22 Horymír.

Zdroj: Youtube

Nenaplněná vize, zachovaný odkaz

Dělostřelecká výsuvná otočná věž byla původně zamýšlená jako ústřední prvek obrany tvrze Bouda, a měla být impozantní stavbou. Její pancéřová věž, která měla být umístěna v 11 metrů hluboké šachtě, byla navržena pro umístění dvou houfnic vz. 38, které se mohly pochlubit hrozivým dostřelem téměř 12 kilometrů a rychlou palbou. Gigant vážící přes 400 tun byl připraven poskytnout bezkonkurenční palebnou sílu s přesností.

Historie se však ubírala jiným směrem, a tak věž nikdy nebyla instalována před druhou světovou válkou. Dnes nám pečlivě vyrobený model v měřítku 1 : 10, který představuje vrchol vojenského inženýrství své éry, ukazuje, co všechno mohlo být.

Výroba mistrovského díla

Vytvoření modelu K-S22 je příběhem pečlivé práce. Zhotovil jej Ondřej Schejbal a nebyla to snadná práce. Počínaje skromnými zdroji – jediným montážním výkresem z roku 1937 a hrstkou technických dokumentů – se Schejbal pustil do snahy přivést "věžičku" k životu.

Průlom přišel se získáním více než 650 originálních výkresů ze slovenských archivů, které vnesly světlo do složitých návrhů a specifikací věže. Navzdory problémům, včetně nesrovnalostí ve vývoji konstrukce po Mnichovské dohodě, vedla Schejbalova vytrvalost k dokončení působivého modelu na jaře 2023.

Pohled do minulé éry

Model, který je nyní umístěn ve stejných zdech, které měl bránit, nabízí hmatatelné spojení s minulostí. Doprovází ho pět postav představujících vojáky a poskytuje nevšední pohled do stísněného, ale důmyslně navrženého interiéru, který mohl být doménou posádky. Exponát oslavuje technickou zdatnost svých tvůrců.

Maják pro historické nadšence

Hejtman Martin Netolický trefně poznamenává, že model stojí jako nový maják pro návštěvníky, který obohacuje jejich chápání historického významu pevnosti a technického pokroku té doby. Jde o názornou ukázku toho, jak uchovávaná a sdílená historie nepřestává inspirovat a vzdělávat.

Tvrz Bouda a její objekt K-S 22 Horymír s unikátním modelem přináší příležitost zamyslet se nad vojenskou historií, inovacemi vzniklými z potřeby a příběhy odvahy a vynalézavosti. Nový model je bránou do minulosti poskytující náhled na dávný svět a odkaz, který zůstává.

Zdroje: orlicky.denik.cz, sneznik.cz, pamatkovykatalog.cz