Zimní útočiště a láhev rumu

V roce 1927 se dvojice Voskovec-Werich vydala na cestu, která změnila běh českých divadelních dějin. "Tu památnou zimu jsme se vydali do této nádherné krajiny," vzpomínal později Voskovec a oči se mu třpytily nostalgií. Cestou na chalupu se osudově zastavili v Zachově obchodě, kde investovali do lahve rumu. Netušili, že se stane nejlepší investicí jejich života.

Zdroj: Youtube

Po příjezdu si dvojice na chalupě zatopila v teplých, praskajících kamnech, která naplnila vzduch lákavou pohodou. Večer vařili grog, opékali buřty na ohni a dopřávali si vydatnou hostinu. Večer byl plný smíchu, nápadů a hmatatelné tvůrčí energie.

Přišlo však ráno a na dně oné osudné láhve rumu nenašli kocovinu, ale svou vůbec první hru. Tři týdny se kochali mrazivou krajinou a zrodilo se duo Voskovec-Werich a Osvobozené divadlo, které připravilo půdu pro jejich legendární partnerství.

Chalupa, kde se narodil Jiří Voskovec

Chalupa, kde se Jiří Voskovec v roce 1905 narodil, měla v jeho srdci zvláštní místo. V roce 1891 ji koupil jeho dědeček, malíř Soběslav Pinkas. Voskovec se v emigraci toužil na toto milované místo vrátit a prohlásil: "Jsem Čech jako poleno. Sednout na vrtulník a přistát na Sázavě. Po Sázavě budu plakat na smrtelné posteli – je to Údolí světa a hvězd". Bohužel se mu tento sen nikdy nesplnil. Zemřel 1. července 1981 v Americe.

Uctění odkazu v Sázavě

Sázavský patriot Milan Štědra měl vizi vybudovat muzeum nebo pamětní síň věnovanou právě rodákovi Jiřímu Voskovcovi. S podporou sázavské radnice se tento sen stal skutečností. Radnice nese jména Voskovce a Wericha a stala se ideálním místem pro tuto poctu.

Starosta města Sázavy Vladimír Dvořák zdůraznil význam připomenutí Voskovce a Wericha a poukázal na to, že projekt muzea byl promyšleně navržen tak, aby zapadl do prostor městského informačního centra.

Pokladnice pamětních předmětů

V muzeu se nachází pozoruhodná sbírka artefaktů včetně uniformy, kterou do Čech přivezl Voskovcův otec Vilém Eduard Wachsmann, kapelník carských vojenských kapel. Stejnou uniformu měli na sobě Voskovec a Werich ve své přelomové inscenaci Vest Pocket Revue.

Milan Štědra, který se o vznik muzea vášnivě zasadil, vysvětlil, že Voskovcovi nakonec objevili ještě třetí uniformu. Tento významný kus historie mu darovali potomci Jiřího Voskovce, kteří dodnes spravují rodinné sídlo v Sázavě.

Muzeum s jedinečnou perspektivou

V muzeu je vystavena řada originálních dokumentů, fotografií, rukopisů, partitur, a dokonce i šelakových gramofonových desek z uplynulých desetiletí. Jedním z výrazných prvků muzea je interaktivní expozice, která umožňuje návštěvníkům promítat úryvky z filmů, divadelních představení a nahrávek písní Jaroslava Ježka. Tento pohlcující zážitek umožňuje hluboký ponor do uměleckého světa Voskovce a Wericha.

Chata na řece Sázavě, kde poprvé vzplály tvůrčí jiskry Voskovce a Wericha, je svědectvím neutuchající síly přírodního klidu a pozoruhodného talentu dvou legendárních českých umělců. Dnes jejich odkaz žije dál, oslavován v srdci Sázavy.

Zdroje: idnes.cz, benesovsky.denik.cz, cs.wikipedia.org