Zvláště vojenské věže, které kdysi sloužily ke sledování a monitorování nepřátelských aktivit, dnes lákají nejen svou tajemnou historií, ale i výjimečnými výhledy do krajiny. Vydat se po jejich stopách může být ideálním tipem na výlet pro ty, kteří hledají klid a odlehlou krajinu. Podívejme se na tři významné vojenské věže v české přírodě – Poledník, Čerchov a Dyleň.

Poledník: Věž s výhledem na Šumavu

Zdroj: Youtube

Jednou z nejznámějších vojenských věží je rozhledna Poledník, která se nachází nedaleko Prášil na Šumavě. Věž, postavená ve výšce 1315 m n. m., kdysi sloužila armádním účelům – sledovala provoz v sousedním Německu a působila jako rušička signálu. V 90. letech byla po opuštění armádou přestavěna na turistickou rozhlednu a od roku 1998 je přístupná veřejnosti.

Na Poledník se můžete vydat pěšky nebo na kole, a když se rozhodnete vystoupat všech 227 schodů až na vrchol věže, budete odměněni dechberoucím výhledem na českou i německou část Šumavy. Věž má tři vyhlídková patra, která slouží také jako výstavní sály. Zajímavostí je expozice věnovaná historii vojenské stanice a železné opony. Nejvyšší vyhlídková plošina, kam se dostanete po krátkém žebříku, nabízí nádherný pohled na vrcholy Šumavy. Přístup na rozhlednu je ovšem možný pouze v letní sezoně, od května do října, kdy je příznivé počasí.

Čerchov: Strážce Českého lesa s vojenskou minulostí

Dalším fascinujícím místem s vojenskou věží je Čerchov, nejvyšší vrchol Českého lesa (1042 m n. m.). Hora je známá svou kamennou Kurzovou rozhlednou, která byla postavena na počátku 20. století. Původně dřevěná rozhledna byla kvůli velké oblibě turistů přestavěna na kamennou stavbu, která nesla jméno jednoho z významných propagátorů turistiky v regionu.

Čerchov se však po roce 1938 změnil, kdy jeho strategickou polohu obsadila německá armáda. Po druhé světové válce zde operovala pohraniční stráž a přístup na vrchol byl zakázán až do roku 1989. Dnes je areál na Čerchově opět zpřístupněn turistům a návštěvníci mohou využít zelené a modré turistické značky, které vedou na vrchol hory. Vedle staré kamenné věže zde stojí také betonová vojenská věž vysoká přes 30 metrů, která byla postavena během studené války.

Čerchov je ideálním místem pro pěší i cyklistické výlety, ať už hledáte krásné výhledy na okolní krajinu, nebo vás zajímá historie vojenských objektů a jejich role v pohraniční obraně.

Dyleň: Hora plná pověstí, kam se turisté nedostanou

Na rozdíl od Poledníku a Čerchova zůstává hora Dyleň veřejnosti nepřístupná. Tajemná hora, která se tyčí do výšky 940 m n. m., se nachází v Českém lese a byla dlouho opředená mýty a legendami. V 70. letech zde byla postavena vojenská radarová věž, která sloužila k pozorování a odposlouchávání signálů z Bavorska. Zajímavostí je, že věž byla postavena bez použití železa, aby nebyla zaměřitelná radarovými systémy.

I když je Dyleň turistům nedostupná, historie této hory zůstává fascinující. Před druhou světovou válkou zde stála turistická chata, která však po roce 1948 zanikla v důsledku vytvoření hraničního pásma. V současnosti věž na Dyleni slouží jako vysílač televizního a rozhlasového signálu. Místní pověsti navíc hovoří o ztraceném pokladu ukrytém v nitru hory a o legendárním prohlášení Napoleona Bonaparta, který označil Dyleň za geografický střed Evropy.

Zdroje: ozbrojeneslozky.cz, kudyznudy.cz, domazlicky.denik.cz