Zde jsou některé z nejúchvatnějších vodopádů, které byste měli spatřit na vlastní oči.

Mumlavský vodopád: Stupňovitá krása přírody

Zdroj: Youtube

Mumlavský vodopád, který se nachází nedaleko Harrachova, vzniká kaskádovitým tokem řeky Mumlavy přes stupňovité žulové bloky. Vodopád s výškou 10 metrů se v zimě mění v působivý ledopád a vytváří kouzelnou zamrzlou krajinu. Oblast je také známá svými obřími hrnci a kotli, známými jako "čertova oka", což jsou přírodní útvary, které do žuly vytesal proud řeky.

Návštěvníci se k Mumlavskému vodopádu dostanou po modře značené stezce od autobusového nádraží v Harrachově. Stezku si můžete užít pěšky, na kole, a v zimě dokonce na běžkách. Trasa vede také kolem bývalých rudných dolů, kde je dnes hornické muzeum, což dodá vašemu dobrodružství nádech historické romantiky.

Rešovské vodopády: Malebný zázrak

Rešovské vodopády, největší v Nízkém Jeseníku, se nacházejí na řece Huntavě. Řeka vymodelovala na svém horním toku skalnaté údolí zdobené četnými kaskádami. Rešovské vodopády se nacházejí 8 km od Rýmařova a jejich součástí je 200 m dlouhá a 10 m široká kaňonovitá soutěska se stěnami dosahujícími výšky až 20 m. Vodopády se nacházejí v údolí řeky Huntavy. Voda klesá v několika pozvolných stupních a vytváří malebnou scenérii.

Stezka k Rešovským vodopádům vede úchvatným údolím a skalním kaňonem podél řeky Huntavy. Návštěvníci se mohou těšit na dřevěné mosty, schůdky a lávky s vyhlídkami po cestě. K vodopádům se dostanete z Rešova, Horního města nebo Tvrdkova, takže jsou pro milovníky přírody nepřehlédnutelné.

Pančavský vodopád: Nejvyšší vodopád v Česku

Pančavský vodopád, který měří úctyhodných 148 metrů, je nejvyšší v České republice. Vodopád se nachází v Krkonošském národním parku, asi 1 km od Labské boudy, a kaskádovitě stéká po skalnatém svahu z Pančavské louky na dno Labského dolu. Jeho typický kaskádovitý tvar a čtyři hlavní stupně – měřící 39 m, 36 m, 23 m a 20 m – z něj činí jeden z nejúchvatnějších krkonošských vodopádů.

Šířka Pančavského vodopádu se pohybuje od 4 do 8 metrů v závislosti na průtoku vody. Úchvatný výhled si návštěvníci mohou vychutnat z Ambrožovy vyhlídky, odkud je výhled na Labský důl, Kozí hřbety, Kotel a Lysou horu. Název Pančava pochází z německého slova "pantschen", což znamená šplouchání.

Adršpašské vodopády: Skryté skvosty ve skalním městě

Adršpašské vodopády na řece Metuji patří k vrcholům oblíbeného Adršpašského skalního města. Malý vodopád, vysoký necelé 4 metry, lze snadno pozorovat z altánu u rozcestníku skalního okruhu a žluté turistické značky. Pouhých 50 metrů nad malým vodopádem se v úzké skalní soutěsce nachází větší vodopád, vysoký asi 16 metrů.

Průtok velkého vodopádu je regulován malou přehradou nad ním, kde se konají projížďky na lodičkách. Návštěvníci si mohou vyžádat vypuštění větší masy vody vykřiknutím tajného hesla "Krakonoš". Tento unikátní prvek dodává návštěvě prvek dobrodružství a překvapení.

Satinské vodopády: Skrytý ráj v Beskydech

Satinské vodopády, ačkoli jsou méně známé a nepříliš velké, jsou skrytým klenotem v Beskydech. Nacházejí se v 15 metrů hluboké skalní soutěsce Satinského potoka a jsou přístupné nad hotelem Rajská bouda v Malenovicích. Okolí se vyznačuje chladnějším mikroklimatem, které nabízí osvěžující únik v letních měsících.

Bujný lesní porost v okolí Satinských vodopádů vytváří atmosféru džungle s přirozenými stromy, především kyselými buky, a druhově bohatými suťovými lesy. Řeka je domovem vzácných bezobratlých živočichů včetně tří druhů mihulí, což zvyšuje ekologický význam zdejší krásné lokality.

Naplánujte si návštěvu

Průzkum okouzlujících vodopádů nabízí kombinaci přírodních krás, dobrodružství a klidu. Ať už se vydáte na pěší túru, projížďku na kole, nebo si jen budete užívat klidné krajiny, každý vodopád vám poskytne jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Sbalte si tedy kufry a vydejte se objevovat romantické kouzlo a zajímavý původ úchvatných vodopádů naší země.

Zdroje: novinky.cz, idnes.cz, nasregion.cz