Pojďme prozkoumat jedinečné kouzlo a vlastnosti každého z těchto magických vodopádů.

Vaňovský vodopád

Zdroj: Youtube

Vaňovský vodopád leží podél Poděšínského potoka jako majestátní dvoustupňová kaskáda, která se noří 12 metrů dolů do hluboké skalní soutěsky. Působivý je zejména díky dvěma čedičovým stupňům, které se vlivem své těsné blízkosti slévají v jediný velkolepý vodopád. Návštěvu vodopádu doporučujeme v jarním období, kdy tající sníh umocňuje jeho velkolepost a činí zážitek ještě nezapomenutelnějším.

Pekelný vodopád

Pekelný vodopád, který se nachází nedaleko obce Mlýniště, je v rámci Ústeckého kraje jedinečnou podívanou. Přibližně 7 metrů vysoký vodopád se nachází v malebné soutěsce podél Pekelského potoka. Jeho vody padají přes osmimetrový čedičový práh a vytvářejí malebnou scenérii. Cesta po žluté značce z Krásného Března odhalí tento skrytý klenot obklopený čedičovou skálou, která odolává erozním silám proudící vody.

Olšinský vodopád

Kaskáda známá také jako Svádovský vodopád je důkazem umu přírody a představuje 7 až 8metrový pád na Kojetickém potoce. Okolní rokle, kterou zdobí čedičové útvary připomínající varhany, dodává vodopádu mystickou auru. Přístup k němu je však kvůli soukromým pozemkům a přírodním bariérám omezen a nabízí výhled pouze shora.

Moravanský vodopád

Nedaleko obce Moravany se potok Moravanka strmě kaskádovitě svažuje do údolí Labe a vytváří řadu vodopádů, jejichž korunou je Moravanský vodopád vysoký 5 metrů. Kaskáda, za níž následuje ostrá zatáčka a řada menších vodopádů a pseudojeskyně, nabízí nádherný zážitek z poznávání, kdy každý krok odhaluje nový přírodní zázrak.

Budovský vodopád

Ve Vlčí rokli, nedaleko Budínské kaple, leží Budovský vodopád. Asi jedenáctimetrový vodopád padající do kotle o průměru 15 metrů je podívanou, na kterou je radost pohledět, zejména na jaře nebo když ho zimní chlad promění v zamrzlou skulpturu. Okolní čedičové sloupy a skalní útvary dotvářejí mystickou atmosféru místa, které prý inspirovalo umělce 19. století.

Každý z těchto vodopádů se svými jedinečnými vlastnostmi a prostředím zve návštěvníky k poznávání přírodních krás Českého středohoří. Ať už vás přitahují dramatické kaskády, klidné toky, nebo zamrzlé umění přírody, vodopády slibují nezapomenutelné zážitky při každé návštěvě.

Zdroje: vodopady.info, navylet.cz, cs.wikipedia.org