Slezská Harta slouží k více účelům: výrobě energie, chovu ryb, sportovnímu rybolovu a rekreaci. Je oblíbeným místem pro koupání, plachtění, plavbu lodí a rybaření, což poskytuje dostatek příležitostí pro aktivní letní sezonu. Klidné vody přehrady a její svěží okolí z ní také činí ideální místo pro výlety a různé sportovní aktivity.

Zdroj: Youtube

Historické a technické pozadí

Koncepce vodního díla Slezská Harta pochází z roku 1984 a sloužila především k podpoře vodní nádrže Kružberk, zajištění dodávek vody pro Ostravsko a výrobě elektrické energie. Přestože počáteční geologický průzkum představoval řadu problémů, výstavba byla zahájena v roce 1987. Ambiciózní projekt si vyžádal částečné zatopení několika obcí, mimo jiné Nové Pláně, Razové, Dlouhé Stráně, Leskovce a Roudna, zatímco obec Karlovec byla zatopena zcela.

Vodní elektrárna, vybavená dvěma Francisovými turbínami, se může pochlubit výkonem 0,39 a 2,75 MW. Přestože výstavba skončila v roce 1997, projekt čelil možným přepracováním a finančním překážkám, zejména po politických změnách na počátku 90. let. V lednu 1996 se však vláda zavázala k dostavbě přehrady, která nakonec stála 2,5 miliardy korun a dalších 745 milionů korun na systém přívodu vody. Pozoruhodné je, že nádrž byla rychle naplněna katastrofální povodní v roce 1997, která prověřila odolnost vodního díla a podtrhla jeho význam.

Aktivity a atrakce

Plavby

Návštěvníci si mohou nádrž prohlédnout na palubě velkokapacitní elektrické lodi Harta, která byla představena v roce 2019. Plavidlo je bezbariérové a na spodní palubě pojme dětské kočárky a jízdní kola. Intimnější zážitky nabízí menší dřevěná loď Santa Maria, která nabízí prohlídky s průvodcem, při nichž se seznámíte s historií a přírodními krásami přehrady.

Vodní sporty

Slezská Harta je rájem pro milovníky vodních sportů. Půjčovny elektrolodí a šlapadel jsou k dispozici v Leskovci nad Moravicí a na Nové Pláni. Půjčovny paddleboardů vyhoví všem věkovým kategoriím a úrovním dovedností, zejména v zátoce Mezina v Karlovci. Pro milovníky potápění je přehrada skrytým klenotem s rozmanitými druhy ryb a ponořenými stavbami, jako je původní moravický most, který nyní leží 50 metrů pod vodou a je přístupný pouze lodí.

Koupání

Přehrada se pyšní několika lákavými místy ke koupání. Nejpřístupnější je travnatá pláž v Leskovci, která nabízí pohodlí a komfort. Také Razová a Mezina poskytují příjemné prostředí ke koupání, ideální pro rodiny i samostatné plavce.

Plachtění

Slezská Harta je perfektní pro plachtění, Leskovec nad Moravicí slouží jako hlavní místo pro start plachetnic. Některé přístavy dokonce nabízejí přípojky na elektřinu a pitnou vodu.

Rybaření

Pro rybáře je Slezská Harta rájem. Břehy zdobené křovinami, kořeny stromů, skalními útvary, lesy a loukami poskytují vynikající rybářská místa, zejména v okolí Černého Mostu, Razové, Roudné a Leskovecké zátoky.

Za vodou

Výlety a sporty

Okolí přehrady je bohaté na možnosti výletů. Nedaleké Jakartovice nabízejí jízdu na koni a discgolf, dobrodružství a zábavu slibuje lanové centrum Davidův mlýn ve Starých Těchanovicích.

Přírodní zázraky

Jednou z nejpozoruhodnějších přírodních zajímavostí v okolí Slezské Harty je Velký Roudný, největší a nejzachovalejší stratovulkán v České republice. Jeho vrchol, přístupný po zelené značce z obce Roudno, korunuje viditelná kráterová prohlubeň. Dřevěná rozhledna na vrcholu Velkého Roudného poskytuje panoramatický výhled na Jeseníky, Opavsko, Krnovsko a Oderské vrchy. K dalším přírodním zajímavostem patří Lávový proud u Meziny, Venušina sopka a skály v Kružberku.

Historické památky

Milovníci historie si mohou prohlédnout zříceniny několika blízkých hradů, například Vikštejna, Kružberku, Vidlštejna a Medlic. Tyto pozůstatky minulosti nabízejí pohled do bohaté historie regionu a dodají každému výletu nádech dobrodružství.

Zdroje: hrady.cz, desperado.cz, kudyznudy.cz