Herec, tanečník, režisér, choreograf a taneční pedagog Harapes vedl pozoruhodnou kariéru, ale to, co svět skutečně překvapuje, je skrytý klenot, který dlouho tajil – jeho kouzelná chalupa, která se nachází nedaleko hradu Krakovec.

Zdroj: Youtube

Život ve znamení tance

Než se ponoříme do krás jeho tajného příbytku, pojďme na chvíli ocenit neobyčejný život Vlastimila Harapese. S vášní pro tanec, která vzplanula už v mládí, se zdokonaloval na pražské taneční konzervatoři, a dokonce se vydal do Ruska, kde studoval baletní školu Malého akademického divadla v Petrohradě. V roce 1966 zakotvil v Národním divadle v Praze, kde se nakonec v roce 1971 stal sólistou.

Harapesův talent však přesáhl hranice jeho vlasti. V letech 1977 až 1983 se stal stálým hostem západoněmecké Porýnské opery v Duisburgu a Düsseldorfu, kde předvedl své výjimečné schopnosti na mezinárodní scéně. Jeho kariéra dále stoupala a v letech 1990 až 2003 působil jako choreograf a šéf baletního souboru Národního divadla. I po odchodu z této pozice se nadále prosazoval jako choreograf a baletní mistr. Harapes se o své znalosti dělil také výukou klasického tance, a to jak v Itálii, tak na Taneční konzervatoři v Praze. Jeho odborné znalosti byly uznávány po celém světě a byl zván jako porotce na renomované mezinárodní taneční soutěže.

Skrytá chalupa u hradu Krakovec

V rámci své práce Vlastimil Harapes oslňoval diváky na jevišti, ve svém volnu se ujížděl schovat na svou chalupu u hradu Krakovec u Rakovníka. Půvabné útočiště zůstávalo po léta dobře střeženým tajemstvím, místem, kde si mohl v klidu odpočinout od shonu divadelního světa a vychutnat si okolní přírodu.

Harapes koupil stavení v roce 1975, v té době šlo o polorozpadlou rustikální a starobylou stavbu. Dům se ale rozhodl opravit a postupem času skrytý klenot proměnil v ráj. Výsledek byl dechberoucí.

Zelená oáza

Po příjezdu k chalupě člověka okamžitě zarazí svěží a živá zahrada, která ji obklopuje. Vzrostlé stromy a keře, včetně modřínů, cypřišů, jalovců a rododendronů, vytvářejí mikroklima, které nabízí příjemnou zelenou oázu. Zahrada se může pochlubit také skalkami a kameny, pečlivě rozmístěnými tak, aby podtrhly její přírodní krásu. Je důkazem Harapesovy lásky k přírodě a jeho talentu pro pěstování zeleně.

Sběratelský a kreativní ráj

Vlastimil Harapes nebyl jen sběratelem vyznamenání; byl také vášnivým sběratelem žehliček ze 40. a 50. let. Jeho sbírka dodává chalupě jedinečný vintage nádech a odráží jeho vášeň pro uchování minulosti.

Uvnitř chalupy člověka přivítá útulný salonek zdobený kachlovým krbem a obrazy Harapesovy vlastní tvorby. Atmosféra vyzařuje teplo a kreativitu, která je odrazem umělcovy duše.

Jedním z nejvzácnějších prvků chalupy je původní krb na pochodně s komínem, který se nachází ve stěně obou místností.

Posezení na balkonovém pavilonu

K dovršení všeho je chalupa vybavena balkonovým pavilonem, který poskytuje ideální místo, kde si může člověk odpočinout a ocenit krásu okolí hradu Krakovec. Je to místo, kde se člověk může vyhřívat v klidu přírody a nacházet inspiraci.

Vlastimil Harapes sice dlouho držel svou chalupu v tajnosti, ale její krása a kouzlo se nyní odhalují světu. Svědčí o jeho všestranném talentu a schopnosti vytvářet krásu na jevišti i mimo něj. Skrytý klenot ukrytý poblíž hradu Krakovec je místem, kde se snoubí umění, příroda a historie, a nabízí pohled na pozoruhodný život a odkaz slavného umělce.

Zdroje: cs.wikipedia.org, sedmicka.tyden.cz, blesk.cz