Josef Vlastimil Burian, známý pod jménem Vlasta Burian, se narodil 9. dubna 1891 v Liberci rodičům Antonínovi a Marii; měl též nevlastní sestru Žofii. Prvních deset let života prožil v Liberci, ale v květnu 1901 se jeho rodina přestěhovala na pražské předměstí Žižkov. Mladý Vlasta se vyučil obchodním příručím na obchodní škole a začal vynikat ve sportu, zejména ve fotbale, kde exceloval jako brankář.

Zdroj: Youtube

Svět velkých divadel

Zpočátku uplatňoval své bavičské nadání převážně v soukromí, ale postupem času se dostal i k veřejnému vystupování. Jeho sportovní vášeň se neomezovala pouze na fotbal. Věnoval se také cyklistice a závodně hrál tenis. Burianovo nadání a jedinečný komediální styl ho katapultovaly na výsluní, ačkoliv začínal převážně soukromými vystoupeními na večírcích.

Nejprve začal vystupovat ve vedlejších rolích velkých divadel Na Vinohradech a ve Švandově divadle, ale na doporučení Karla Hašlera, který si povšiml jeho osobnosti, začal působit v různých kabaretech.

Úspěchy, dramata a melancholie

V osobním životě zažíval Vlasta Burian jak úspěchy, tak i dramatické zvraty. Měl dceru Emilii z poměru s tanečnicí Annou Emílií Pírkovou. Roku 1944 se však jeho život prudce zlomil – nejprve mu Němci uzavřeli divadlo a po válce byl zatčen Čechy. Společnost ho znala jako zábavného společníka, ale ve svém soukromí byl melancholický, náladový a měl deprese, spekulovalo se i o možných psychických poruchách.

Válečné zlomy

Po pětiletém období, kdy mu bylo zakázáno hrát, se Vlasta Burian změnil. Po propuštění mu byl zabaven prakticky veškerý majetek (také vila v Dejvicích) a následujících pět let nesměl vystupovat. V jeho vile byla zřízena školka. V roce 1950 mu byl herecký distanc zrušen a začal opět vystupovat, majetek mu však navrácen nebyl. Jeho vášeň pro herectví dokazuje i to, že vystupoval i přes vážné zdravotní problémy. Zdraví mu podkopalo vězení, pronásledování a pití alkoholu. Nakonec zemřel na plicní embolii v domácím prostředí.

Až v roce 1994 byl rehabilitován po prosazení znovuprojednání jeho případu divadelním historikem Vladimírem Justem.

Věčná popularita

Vlasta Burian byl mimořádný komik, jehož herectví stálo na improvizaci, černém i laskavém humoru a satiře. Jeho schopnost ztvárnit různé role a charaktery byla podpořena bezprostředním a spontánně nekomplikovaným humorem. Jeho klaunská čísla byla plná dynamiky a nespoutaného herectví hraničícího s neustálou improvizací. O Burianově popularitě svědčí i to, že téměř všechny jeho filmy postupně vyšly na VHS kazetách a DVD nosičích a jsou stále reprízovány v televizích; některé snímky byly zrestaurovány do vysokého rozlišení.

Na jeho počest je každoročně udělována Cena Vlasty Buriana, která se uděluje nejlepším brankářům Fortuna ligy, ale také nejlepším komikům.

Dne 16. listopadu 2023 při příležitosti oslav 130 let od založení klubu AC Sparta Praha byl Vlasta Burian uveden do Dvorany slávy.

Pojďte si s námi otestovat, jak dobře znáte filmy s Vlastou Burianem. Na všech 10 otázek odpoví správně málokdo.

Kvíz pro pamětníky a milovníky filmů: Jak dobře znáte nejslavnější filmy s Vlastou Burianem?

 Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroj: cs.wikipedia.org, www.extra.cz, www.blesk.cz, www.magazin.realfilm.cz