Menšíkův odkaz, známý svými strhujícími hereckými výkony, přesahuje postavu na plátně a sahá až k malebné chalupě v Dolní Polici, která je svědectvím jeho mnohostranného talentu a oddanosti rodině a komunitě.

Zdroj: Youtube

Menšíkova práce z lásky

V roce 1965 hledal Menšík s rodinou útočiště mimo záři reflektorů a našel útěchu ve skromné chalupě na malebném Českolipsku. Netušil, že chalupa, která nutně potřebovala opravu, se stane místem, na kterém se bude tolik realizovat. Menšík, vyzbrojen zápalem pro kutilství a sbírkou nářadí, se vydal na cestu proměny. Výsledek? Vlastnoručně vytvořený podkrovní byt s kamennými schody a unikátní dlažbou, který stojí jako symbol jeho vynalézavosti a vytrvalosti.

Kromě fyzické proměny se chalupa přetvořila v živé společenské centrum, které přitahovalo osobnosti, jako jsou Gabriela Vránová, Oldřich Velen a Vlastimil Brodský. Bylo to místo, kde se vyprávěly příběhy, ozýval se smích a prohlubovala se přátelství. Řeka Ploučnice, vzdálená, co by kamenem dohodil, nabízela klidné útočiště pro koupání, rybaření a plavbu na lodičkách, což idylickému prostředí dodávalo ještě větší půvab.

Kulinářské požitky a domácí pohodlí

Menšíkovy kulinářské dovednosti byly stejně působivé jako jeho herecké výkony, hosty potěšila jeho charakteristická vepřová pečeně Živáň a polévka "perkenice". Život Menšíkových na chalupě se prolínal s místní komunitou Žandova, kde nacházeli vše od potravin až po kulturní zážitky, a ztělesňoval tak harmonickou směs venkovského bydlení a společenské angažovanosti.

Dědictví uchovávané a oslavované

Odchod Vladimíra Menšíka v roce 1988 znamenal konec jedné éry, ale jeho duch ve zdech chalupy rezonuje dál. Jako dojemnou poctu věnovala jeho rodina mnoho z vybavení chalupy českolipskému muzeu a zvěčnila Menšíkův odkaz v expozici "Na chalupě u Vladimíra Menšíka". V této místnosti jsou nejen vystaveny artefakty z jeho života, ale také je zde možné nahlédnout do rodinné vřelosti a tvůrčího ducha, který určoval Menšíkovo působení v chalupě.

Od Menšíkova příbytku k veřejnému dědictví

Sedmnáct let po Menšíkově smrti učinila rodina dojemné rozhodnutí chalupu prodat. Zatímco fyzický vlastník se změnil, podstata Menšíkovy přítomnosti zůstala vrytá do každého zákoutí chalupy. Dnes mohou návštěvníci muzea v České Lípě zažít kousek Menšíkova světa, kde žije odkaz muže, který byl mnohem víc než jen herec, inspirující budoucí generace svým příběhem o tvořivosti, pospolitosti a srdečném řemesle.

Zdroje: idnes.cz, muzeumcl.cz, ahaonline.cz