Vydejme se na cestu časem a prozkoumejme bohatou historii a trvalý význam ikonické stavby v Brně.

Průkopnická vize

Příběh vily Tugendhat začíná na konci 20. let 20. století, kdy se novomanželé Greta a Fritz Tugendhatovi rozhodli postavit si dům svých snů. Manželé pověřili legendárního architekta Ludwiga Miese van der Roheho, aby jejich vizi uvedl v život. Mies, který je považovaný za jednoho z otců moderní architektury 20. století, byl vizionář, jehož cílem bylo nově definovat způsob, jakým žijeme ve svých domovech.

Zdroj: Youtube

Triumf modernismu

Stavba byla zahájena v roce 1929 a dokončena za pouhý rok a půl, což svědčí o odhodlání všech zúčastněných. Volně stojící třípodlažní vila je zasazena ve svažitém terénu. V jejím suterénu se nachází technické zázemí, v přízemí jsou hlavní obytné prostory včetně zimní zahrady, kuchyně a místností pro personál. V prvním patře, přístupném z ulice, jsou ložnice, příslušenství a prostorná terasa.

Forma se snoubí s funkcí

Vilu Tugendhat odlišuje harmonická souhra formy a funkce. Budova se pyšní ocelovou konstrukcí, železobetonovými stropy a cihlovým výplňovým zdivem. Použití travertinu na terasách a schodištích dodává budově nádech luxusu. Chromované nosné sloupy v obytné části vytvářejí elegantní kontrast.

Uvnitř vily vyzařuje pocit nepřetržitého toku. Pouze dvě pevné stěny, jedna z onyxu a druhá z ebenového dřeva, vymezují funkční zóny v obytné hale. Onyxová stěna má tu jedinečnou vlastnost, že pod určitým úhlem propouští sluneční paprsky a mění tak svou barvu. Její pořízení tehdy stálo 200 000 prvorepublikových korun. Důmyslná konstrukce umožnila spuštění dvou velkých okenních skel do suterénu, čímž se interiér plynule propojuje se zahradou.

Nábytek jako umění

Tvůrčí nápady architekta se rozšířily i do interiéru. K výrobě ikonického nábytku byla použita trubková nebo pásová ocel a ušlechtilé dřevo. Křesla Barcelona, křeslo Tugendhat a židle Brno odrážejí vliv vily na design. Socha od Wilhelma Lehmbrucka "Ohlédnutí za dívčím torzem" dodává prostoru umělecký nádech.

Vila Tugendhat se nespokojila pouze s estetikou, ale byla také technologickým zázrakem své doby. Její vyspělé vybavení si vysloužilo přirovnání k nejmodernějšímu mercedesu.

Cesta časem

V letech 2010 až 2012 prošla vila Tugendhat rozsáhlými konzervačními a restaurátorskými pracemi, jejichž cílem bylo navrátit budově a přilehlé zahradě původní vzhled z roku 1930. Interiéry jsou nyní vybaveny přesnými replikami původního vybavení, což návštěvníkům umožňuje vrátit se zpět v čase a vidět vilu tak, jak ji Tugendhatovi zažili před téměř sto lety.

Světový poklad

Vila Tugendhat není jen místním klenotem, ale i světovým pokladem. Nejenže jí byl v roce 1995 udělen statut Národní kulturní památky, ale díky zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2001, se stala čtvrtou moderní stavbou na světě, která tento status získala.

Vila Tugendhat je důkazem trvalé síly inovativního designu a pečlivé památkové péče. Její spojení formy a funkce spolu s průkopnickým využitím materiálů a technologií zanechalo ve světě architektury nesmazatelnou stopu. Je místem, kde se snoubí minulost se současností, a nabízí nadčasový pohled do vize jednoho z největších mozků moderní architektury.

Zdroje: slavnevily.cz, cs.wikipedia.org, tugendhat.eu