Dům Tomia Okamury v Praze 6 se od prvních návrhů v roce 2013 setkával s řadou diskusí a pochybností. Projekt, který navrhl venezuelský architekt Christian Kerez, přitahoval pozornost svou netradiční tubusovou konstrukcí a odvážným designem. Přestože se objevovaly obavy, zda bude stavba schválena úřady, nakonec dům prošel a dnes stojí jako unikátní příklad moderní architektury.

Návrh a schválení projektu

Zdroj: Youtube

Pro Christiana Kereze se Tomio Okamura rozhodl na základě doporučení svého bratra, architekta Osamu Okamury. Kerez přijel do Prahy, aby si prohlédl parcelu i okolí budoucího domu. Navrhl tubusový cihlový dům, jehož žádný z tubusů nepřevyšuje 12,5 metru, což odpovídalo místním regulativům a vedlo k tomu, že úředníci stavbu schválili. Kerez si získal Okamurovu důvěru a investor mu poskytl absolutní volnost.

Konstrukce a uspořádání

Extravagantní vila obsahuje tři byty a celkem 39 místností. Díky komplikované dispozici uvnitř vzniklo 58 různých prostor. Různé velikosti kruhových místností se překrývají a vytvářejí neočekávané změny ve vertikálních a horizontálních osách domu. Kerez vynechal dělicí stěny, což umožňuje viditelnost obrysů jednotlivých prostor zvenčí.

Design a inovace

Kruhové prostory v domě Okamura vypadají díky absenci hran nekonečně. Tento princip, známý z barokních staveb, vyvolává dojem neomezeného prostoru. Kerez zde využil následnost prostorů a řetězení, které člověka provází celým domem. Uspořádání vytváří dojem labyrintu, kde jednotlivé místnosti na sebe navazují v nečekaných kombinacích.

Technické detaily

V domě jsou koupelny a výtahy umístěny mezi kruhovými místnostmi, přičemž meziprostory lze zcela uzavřít, na rozdíl od otevřených hlavních místností. Tento radikální přístup ke spojení samostatných místností do navazujících prostorů působí nově a revolučně. Kerez také zdůraznil tradiční cihlovou konstrukci, která byla použita pro celý projekt.

Architektura, která inspiruje

Extravagantní cihlová vila Tomia Okamury je důkazem, že i moderní architektura může respektovat místní regulace a zároveň nabízet inovativní a odvážné řešení. Dům, který budí zájem a obdiv nejen v Česku, ale i v zahraničí, je příkladem toho, jak může architektura posouvat hranice a vytvářet nové standardy.

Reakce veřejnosti a odborníků

Stavba vyvolala smíšené reakce veřejnosti i odborníků. Zatímco někteří oceňují inovativní přístup a odvahu Tomia Okamury a Christiana Kereze, jiní kritizují extravagantnost a nákladnost projektu. Přesto nelze popřít, že dům se stal důležitým bodem diskusí o budoucnosti moderní architektury v Česku a inspirací pro další odvážné projekty. Svým provedením dokazuje, že architektura může být uměním, které nejen zdobí, ale také provokuje k zamyšlení.

Zdroje: refresher.cz, idnes.cz, e15.cz