Ráj letních sídel

Černošice – město, které se rozkládá v členitém terénu nad klidnou řekou Berounkou, bylo dlouho oblíbeným cílem pražských průmyslníků a obchodníků. Zavedení železniční tratě proměnilo Černošice v letovisko s výbornou dostupností. Na konci 19. a počátku 20. století zanechali ve městě nesmazatelnou stopu významní čeští architekti jako Jan Kotěra, Karel Štipl, Antonín Pfeiffer a další. Podle jejich návrhů vznikly honosné vily tvořící jedinečný architektonický celek doplněný pečlivě upravenými zahradami. Některé z pozoruhodných staveb se dokonce staly kulturními památkami.

Zdroj: Youtube

Arabela a vila 466

V 80. letech 20. století kouzlo Černošic znovu ožilo, tentokrát na televizních obrazovkách po celé zemi. Kultovní televizní seriál Arabela, který vytvořili Miloš Macourek a Václav Vorlíček, nám představil rodinu Majerových. Jejich život nabral nečekaný směr, když pan Majer narazil na tajemný zvoneček, který překlenul propast mezi jejich světem a pohádkovou zemí. Této říši vládl dobrotivý král Hyacint, jeho dcery Arabela a Xenie a záhadný, ale zlovolný kouzelník Rumburak.

A právě v Černošicích se nachází vila, která byla domovem rodiny Majerových. Architektonický skvost situovaný v ulici Zdeňka Lhoty byl postaven v roce 1902 na přání pražského advokáta JUDr. Jana Lhoty. Projekt vily vytvořil méně známý stavitel František Kalousek. Vila je považována za významný příklad doznívajícího historismu v černošické architektuře. Její hlavní vstupní portál, zdobený složitě vyřezávanými dřevěnými dveřmi a dekorativním kováním, vyzařuje nadčasový půvab, který umocňuje význam vily.

Zajímavostí je, že ulice nese jméno Zdeňka Lhoty, jednoho z prvních českých civilních letců a průkopníka československého letectví.

Kouzelné scény

Vila posloužila jako plátno pro řadu kouzelných scén v seriálu. Jeden z momentů se odehrává v garáži vily, kde Petr s Arabelou ukryli svůj kouzelný plášť a létající kufr. Po celou dobu byli bedlivě pozorováni Honzíkem a Mařenkou, kteří si mystické předměty tajně vypůjčili pro svá dobrodružství. Půvabná zahrada vily byla navíc svědkem postavení stanu Mařenkou a Honzíkem, kteří testovali jeho nepromokavost v rozmarné scéně, jež seriálu dodala na kouzlu.

Nadčasové dědictví

Vila 466 v Černošicích je dokladem architektonické velkoleposti své doby a ceněnou součástí české kulturní historie. Její spojení s oblíbeným televizním seriálem Arabela dodává již tak pozoruhodnému místu na ještě větší zajímavosti.

Zdroje: filmovamista.cz, mestocernosice.cz, cs.wikipedia.org