Jedná se o monumentální dílo, které mělo ochránit kraj před případnými pruskými nájezdy. Strategická vojenská bašta, zasazená do zelených prostor Josefova, sloužila nejen jako impozantní obranná stavba, ale také jako důležitý logistický uzel, který zajišťoval připravenost a zásobování východních hranic habsburské říše.

Zdroj: Youtube

Pozoruhodné vojenské inženýrství

Architektonický zázrak Josefov s pečlivě naplánovanými vojenskými a civilními prostory odráží dobový architektonický étos a vojenskou strategii. Císařský sídelní patent umožnil výstavbu obytných prostor pro řemeslníky, obchodníky a jejich příbuzné, čímž vznikla živá komunita v ochranném objetí pevnosti.

Konstrukce pevnosti se složitou soustavou bastionů, polobastionů a ravelinů spolu s důmyslnou sítí příkopů a podzemních tunelů v délce více než 45 kilometrů je památníkem evropského vojenského inženýrství a patří k nejrozsáhlejším podzemním obranným systémům na kontinentu.

Velikonoční radovánky za hradbami

O letošních Velikonocích, od 29. března do 1. dubna, zve pevnostní město Josefov návštěvníky, aby se vrátili v čase a uprostřed oslav jara zažili nádheru 18. století. Turistický areál Bastion I spolu se záhadnými podzemními chodbami otevře své brány veřejnosti a nabídne prohlídky s průvodci v dobovém oblečení. Zahájení prohlídek je v 9 hodin ráno a poslední se uskuteční v 16 hodin.

Slavnosti začnou už 20. března workshopem barvení velikonočních vajíček, kde se účastníci mohou ponořit do umění tradičního zdobení vajec, řemesla, které v průběhu let zaniklo. Za symbolický poplatek obdrží účastníci materiál na ozdobení dvou vajec, čímž oživí staré tradice typické pro tamní region.

Zpět v minulosti

Dne 30. března 2024 se pevnost Josefov probudí ke své někdejší slávě, ulice a hradby budou kypět životem. Návštěvníci se přenesou do minulých dob, uprostřed shonu měšťanů, řemeslníků a vojáků, za rytmických zvuků koní a povozů projíždějících dlážděnými ulicemi. Strhující zážitek je nejen oslavou bohaté historie Josefova, ale také poctou odkazu císaře Josefa II., jehož vize a architektonické ambice vytvořily odkaz, který přetrval věky.

Při oslavách Velikonoc v pevnosti Josefov mají návštěvníci vzácnou příležitost projít chodbami historie, prozkoumat hlubiny jedné z nejmohutnějších pevností v Evropě a zároveň se zúčastnit živých tradic, které jsou příznačné pro období obnovy. Vydejte se s námi o letošních Velikonocích na cestu časem do pevnosti Josefov, kde se historie a tradice snoubí ve velkolepé oslavě.

Zdroje: kudyznudy.cz, jaromer-josefov.cz, pevnostjosefov.cz