Vydejme se na cestu po tradicích prověřených časem a svátečních oslavách, které slibují oživit letošní Velikonoce směsicí starobylých a radostných zvyků.

Nadčasové Velikonoce v srdci Valašska

Zdroj: Youtube

Valašské muzeum v přírodě, zasazené do malebného Rožnova pod Radhoštěm, vás zve do světa, kde velikonoční zvyky vdechují život historickému Dřevěnému městečku. Od 30. března do 1. dubna se zdejší kouzelné prostředí stane dějištěm folklorních slavností.

Staňte se svědky umění pletení pomlázky, ochutnejte chutě postních a svátečních pokrmů a obdivujte složitost tradičních velikonočních vajec. Velikonoce v Dřevěném městečku jsou oslavou dědictví a obnovy jara, folklorní soubory předvádějí staré zvyky a vzduchem se rozléhají tóny cimbálové kapely.

Velikonoce s rytíři na hradě Okoř

Během Velikonočních rytířských slavností se 31. března promění příběhový areál hradu Okoř ve Středočeském kraji v dějiště středověké nádhery. Představte si nádvoří, kde se to hemží rytíři v lesklé zbroji, kteří předvádějí své dovednosti v turnaji chrabrosti. Vzduchem zní živá dobová hudba, zatímco akrobaté a mystici spřádají svá kouzla.

Historické tance, šermířské souboje a tržiště plné dobových řemesel přímo vybízejí k tomu, abyste se ztratili v dobách minulých. Den na hradě Okoř je víc než slavnost, je to pohlcující cesta do srdce rytířství a velikonočního veselí.

Historické Velikonoce na tvrzi Josefov

Od 29. března do 1. dubna otevírá své brány pevnost Josefov u Jaroměře v Královéhradeckém kraji, kde se konají velikonoční oslavy prodchnuté historií. Vydejte se pod povrch při prohlídkách podzemí s průvodcem, který vás provede v dobovém oblečení.

Nádvoří Bastionu I rozkvete v tržiště a centrum dílen a nabídne pohled do slavné minulosti pevnosti. O letošních Velikonocích není pevnost Josefov jen památkou, ale také mostem spojujícím současnost s ozvěnami historie.

Vesmírné Velikonoce v Muzeu Karla Zemana

Muzeum Karla Zemana v Praze nabízí o letošních Velikonocích jedinečné zpestření tradičních oslav v podobě vesmírné velikonoční expedice. Od 29. do 31. března se muzeum promění v neobyčejné hřiště pro dobrodruhy všech věkových kategorií. Návštěvníci vybavení vesmírnou mapou mají za úkol vyřešit řadu úkolů, které je provedou fantastickými výstavami a venkovními stanovišti. Za úspěšné absolvování výpravy jsou účastníci odměněni unikátními tetovačkami "filmosaurů", zachycujícími podstatu Zemanova filmového génia, kterými mohou ozdobit sebe, nebo velikonoční vajíčka.

Velikonoční tradice ožívají v Příbrami

V historickém hornickém městě Příbram se o velikonočním víkendu od 28. do 31. března 2024 promění Hornické muzeum v portál do minulosti a ukáže, jak slavili Velikonoce horníci v Březohorských horách na přelomu 19. a 20. století.

Návštěvníci všech věkových kategorií si mohou prohlédnout tradiční výzdobu, sledovat řemeslníky při práci a dokonce se zapojit do aktivit, jako je pletení pomlázky, pečení jidáše nebo zdobení vajíček voskem.

Odhalování minulosti v Geoparku Barrandien

Vydejte se od 29. března do 1. dubna do berounského Geoparku Barrandien za velikonočním dobrodružstvím, které nemá obdoby. Jedinečná venkovní výstava "Velikonoce v Geoparku Barrandien" slibuje spojení poučné zábavy a dávných tradic.

Při aktivitách vedených zkušenými muzejními geology si návštěvníci mohou vyzkoušet kopání českých granátů, hledání zkamenělin, a dokonce i výrobu vlastních křišťálových pokladů. Je to ideální příležitost, jak se spojit s dávnou minulostí Země a zároveň si užít sváteční atmosféru.

Středověké Velikonoce na hradě Sovinec

Hrad Sovinec nedalek Rýmařova ožije středověkou nádherou během velikonočních oslav, které se konají o prodlouženém víkendu od 19. do 22. dubna. Hradní areál se stane rušným centrem řemeslníků, rytířů a bavičů a nabídne jedinečný pohled na dávné slavnosti.

Vzduch je naplněn vůní perníku, zvukem smíchu a podívanou na rytířská klání. Je to ideální prostředí pro rodiny, které mohou prozkoumat bohatství středověkých tradic a zároveň si užít vzrušení z živých vystoupení a řemesel.

Velikonoční extravagance v zoo

Zoo Brno připravuje od 29. března nezapomenutelné rodinné Velikonoce. S paletou zábavných a kreativních aktivit určených pro rodiny s dětmi slibuje zoo pestré Velikonoce. Od tvůrčích dílen přes vzrušující stezky až po hon na vajíčka, který se může pochlubit 1000 ukrytými vajíčky, je zoo místem, kde na každém rohu čeká velikonoční překvapení.

Nesmíme zapomenout ani na ukázku stříhání ovcí na Velikonoční pondělí a komentovaná krmení, která nabízejí blízký zážitek s nejroztomilejšími obyvateli zoo.

Velikonoční pouť radosti v Dobré Vodě

Velikonoční pouť v Dobré Vodě u Českých Budějovic, tradice, která si podmaňuje srdce už léta, potrvá od 29. března do 1. dubna. Akce svědčí o nehynoucím kouzlu velikonočních zvyků a láká návštěvníky na živý jarmark, atrakce a příslib co nejradostnějšího vítání jara.

Na ploše téměř 800 metrů čtverečních se rozprostírají stánky překypující řemesly, dobrotami a poklady, což z něj činí největší jarmark v jižních Čechách. Je to dokonalá kombinace zábavy, víry a komunitního ducha.

Velikonoce s draky na Starých Hradech

Hrad a zámek Staré Hrady v Českém ráji vás o letošních Velikonocích zve, abyste od 28. března do 1. dubna vstoupili do pohádky. S "Dračími Velikonocemi" se hrad promění v kouzelnou říši, kde draci, princezny a čarodějové oslaví jaro.

Prozkoumejte hradní pohádkové sklepení, užijte si hry a překvapení a obdivujte barevná dračí vejce. Je to velikonoční oslava, která oživuje kouzlo pohádek a nabízí nezapomenutelné vzpomínky pro děti i dospělé.

Vydejte se na oslavu příchodu jara

Velikonoční oslavy nabízejí pestrou škálu zážitků, které nás spojují s našimi kořeny a zároveň nás vybízejí k novým vzpomínkám. Ať už zvolíte ozvěnu hornických kladívek, vzrušení ze středověkých rytířských klání, nebo kouzlo pohádek, vydejte se o letošních Velikonocích na cestu časem a oslavte příchod jara.

Zdroje: kudyznudy.cz, vyletnik.cz, kudyznudy.cz