Organizace OSN, která se zavázala chránit unikátní kulturní i přírodní poklady pro budoucí generace, prozkoumala Českou republiku od Aše až po Jablunkov. A objevila celou řadu památek, přírodních úkazů a tradičních řemesel, které stojí za to ochraňovat. Jízda králů, sokolnictví nebo Český Krumlov jsou jen některé ze známých českých pokladů, které jsou na seznamu UNESCO. Ale znáte i další perly české země?

Královská cesta a její poklady

Praha, považovaná za jedno z nejkrásnějších měst na světě, zaujímá své místo na seznamu UNESCO díky svému historickému centru. Procházka po Královské cestě, která začíná u Obecního domu a končí u majestátní katedrály sv. Víta na Pražském hradě, je nezapomenutelným zážitkem. Během této trasy si můžete vychutnat nespočet památek, jako je Staroměstská radnice s pražským orlojem, Karlův most s třiceti barokními sousošími a mnoho dalších historických skvostů.

Malebné středověké město

Český Krumlov, se svým středověkým jádrem a impozantním hradem, patří k unikátním destinacím UNESCO. Procházka jeho malebnými uličkami a návštěva zahrad a parků nabízí nezapomenutelný zážitek. Navíc zde můžete navštívit hradní jízdárnu, hudební pavilon a kaskádovou fontánu, které dodávají místu jedinečný půvab.

Klenot renesanční architektury

Zdroj: Youtube

Telč, s jeho goticko-renesanční architekturou a nádherným náměstím Zachariáše z Hradce, představuje další perlu UNESCO v České republice. Malebné město láká návštěvníky historickými budovami a renesančními kašnami. Kromě toho můžete v Telči navštívit i vyhlídkovou Svatodušní věž, odkud se naskýtá úchvatný pohled na město a okolí.

Kulturní poklady

Nechybí ani folklórní tradice Česka. Jízda králů, lidový obyčej spojený převážně s křesťanským svátkem letnic, je zapsána na seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva od roku 2011. Specifický rituál, který se traduje ve slováckém, hanáckém, brněnském a podhoráckém regionu, představuje důležitou součást naší kulturní identity.

Garantem zpracování údajů o jízdě králů je Národní ústav lidové kultury ve Strážnici. Podobné tradice připomínají, že naše kulturní dědictví je bohaté a rozmanité a stojí za to, aby bylo chráněno a sdíleno i v budoucnu.

Tradiční sokolnictví

A co sokolnictví? Tato tradiční oblast lovectví, založená na vycvičených dravcích, jako jsou sokoli, jestřábi a orli, má své místo na seznamu Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva od roku 2010. Sokolníci, kteří tuto činnost vykonávají, jsou nositeli bohatých tradic, metod a filozofie sokolnictví, které jsou důležitou součástí naší kulturní identity.

Žatec a krajina žateckého chmele

Žatec a okolní krajina, známá svou chmelařskou tradicí od roku 1348, jsou důležitou součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Slavný žatecký chmel je vyhledávaný po celém světě pro svou kvalitu a každoroční chmelové slavnosti zvýrazňují význam této tradiční kultury.

Pojďte si s námi vyzkoušet, jak moc znáte naše české perly, zapsané na unikátním seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Kvíz: Jak dobře znáte české památky UNESCO?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: pelipecky.cz, kudyznudy.cz, unesco-czech.cz, cs.wikipedia.org,